Νίκη στην παράταση για τον ΠΟΞ

232

Πήρε την όγδοη συνεχόμενη νίκη της χθες η ομάδα μας απέναντι στον Ε.Ο.Σ., στην παράταση, με σκορ 72-64.

Πολλές δυσκολίες αντιμετώπισε χθες η ομάδα μας στον αγώνα με τον Ε.Ο.Σ. με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Παρόλο που η απόδοσή μας ανέβηκε στο δεύτερο μισό, πολλά λάθη, κυρίως στην επίθεση, κράτησαν τις ομάδες κοντά στο σκορ.

Στα τέλη της τέταρτης περιόδου η ομάδα είχε διαφορά περίπου 5 πόντων και φαινόταν ότι έστω και δύσκολα θα έπαιρνε το παιχνίδι. Όμως, ο Ε.Ο.Σ. με δύο καλά σουτ και ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα ισοφάρισε και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Η ομάδα είχε πίστη για τη νίκη και αποθέματα ενέργειας και αυτό φάνηκε στον έξτρα χρόνο που πήρε άνετα και δίκαια τη νίκη με επιμέρους σκορ 15-7.

Το φύλλο αγώνα:

Δεκάλεπτα: 10-14, 23-24, 39-37, 57-57, 72-64 (παρ.)

Διαιτητές: Δικταπανίδης – Κασούμης

Π.Ο. ΞΗΡΟΚΡΗΝΗΣ (Ασενίδης): Ταμπούρλος, Βλαδοβίτης 13 (3), Κωνσταντινίδης 20 (4), Σιώπης 4, Γιώγιος 10, Αρχοντόπουλος, Μπαξεβάνογλου 8, Ξενούδης, Ξενόπουλος, Πεχλιβάνης, Κατσουπάκης 17 (3).

Ε.Ο.Σ. (Χατζηχαραλαμπίδης): Στοΐλας 14 (1), Λογγινίδης, Καλπακίδης 10, Κωνσταντινίδης 2, Βάρκας, Γκιουλίδης 2, Παπαδόπουλος, Χατζηαθανασίου 12, Φουτσιτζής 14 (2), Ξενιτόπουλος 10, Βατακίδης, Γκατζόγλου.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου και ώρα 21:30 στην έδρα του Απόστολου Αστρεινίδη στους Αμπελόκηπους.