Νίκη για την Εθνική Νέων επί της Ουκρανίας με 89-86

469

Σημαντική νίκη πέτυχε η Εθνική Νέων Ανδρών στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Σλοβενία. Σε έναν συναρπαστικό στην εξέλιξή του αγώνα, επιβλήθηκε της Ουκρανίας 89-86 στην παράταση. Αύριο η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Εσθονία (17.15)
Το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε πραγματικά να ξεφύγει από την άλλη. Η Ουκρανία έφτασε στο 15-20 (7’25’’) και λίγο αργότερα στο 16-21 (7’40’’), αλλά η Ελλάδα με τους Λαρεντζάκη και Αντωνάκης να γίνονται εκφραστές των ελληνικών επιθέσεων προσπέρασε (24-22, 8’27’’) με το δεκάλεπτο να κλείνει σε απόλυτη ισορροπία (24-24).
Ο Κώστας Μίσσας είδε τους παίκτες του να ξεκινούν πιο επιθετικά στη δεύτερη περίοδο. Η Ελλάδα προηγήθηκε 29-24 (11’16’’) και ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους έξι πόντους (32-26, 12’), αλλά οι Ουκρανοί εκδήλωσαν την αντεπίθεσή τους. Προσπάθησαν περισσότερο στα ριμπάουντ, είχαν κάποιες σωστές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν και πάλι τον αγώνα (34-34, 16’20’’) και να προσπεράσουν (36-39, 18’20’’). Τσαπρούνης και Παναγιωταράς ήταν οι δύο παίκτες που έδωσαν ένα πλεονέκτημα δύο πόντων στην Ελλάδα λίγο πριν οι ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια (41-39).
Η Ουκρανία είχε τον πρώτο λόγο στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως η Ελλάδα να της επιτρέπει να ξεφύγει, αφού η διαφορά δεν ξεπερνούσε τους τέσσερις πόντους. Κάτι που τελικά έγινε με 2’28’’ να υπολείπονται για το τρίτο δεκάλεπτο με «γκολ-φάουλ» του Σούντελ (51-58). Η απάντηση ήταν άμεση και πάλι, αυτή τη φορά με τρίποντο από τον Μοτσενίγο (27’32’’), οι τυπικά φιλοξενούμενοι διεύρυναν την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες για πρώτη φορά ως το +9 (54-63, 28’). Η τρίτη περίοδος έκλεισε 59-65 με τους Ουκρανούς να εκμεταλλεύονται στον μέγιστο βαθμό την ευστοχία τους στα σουτ τριών πόντων (53,8%) και την υπεροχή τους στα ριμπάουντ (24-31).
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Ουκρανία είχε το προβάδισμα, χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να ξεφύγει. Ακόμη και όταν στο 37’48’’ έφτασε στο +6, οι Έλληνες παίκτες επέστρεψαν για να ισοφαρίσει τον αγώνα και να τον στείλει στην παράταση ο Αντωνάκης με 4’’ να απομένουν, διαμορφώνοντας το 76-76.
Και η παράταση αποδείχθηκε για… γερά νεύρα. Η ελληνική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο, προηγήθηκε και με 5 πόντους με τους Παναγιωταρά, Μοτσενίγο, Αντωνάκη στο 44’10’’, για να πάει ουσιαστικά στη συνέχεια το παιχνίδι στις βολές. Οι Ουκρανοί πλησίασαν στον έναν πόντο με 13’’ να υπολείπονται (87-86), ο Λαρεντζάκης ευστόχησε με τη δική του σειρά σε δύο ελεύθερες βολές για να γράψει το τελικό 89-86, καθώς το τρίποντο του Μίσουλα με τη λήξη δεν βρήκε το στόχο.
Δεκάλεπτα: 24-24, 41-39, 59-65, 76-76 (κ.α.), 89-86
Ελλάδα (Μίσσας): Παναγιωταράς 11 (5ρ), Λαρεντζάκης 16, Βελισσαρίου, Αντωνάκης 21, Μοτσενίγος 19, Δερμιτζάκης, Τσελεντάκης, Παπαδιονυσίου 2, Μελισσαράτος 5 (6ρ), Ζούμπος 3, Τσαπρούνης 12, Καμπούρης
Ουκρανία: Αρταμόνοφ 13, Μίσουλα 11, Προκοπένκο 3, Σουντέλ 5, Κρούτους 13 (7ρ), Μπελίκοφ, Μπομπρόφ 6, Μίσιατς 13, Κούλις, Βίραστιουκ, Πουστόβιι 19 (10ρ), Ζάγκρεμπα 3