Νέων Ανδρών: Ελλάδα-Ρωσία 64-66

264

Η Εθνική Νέων Ανδρών έχασε στο νήμα την ευκαιρία να κάνει το 3/3 στην πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στη Σλοβενία. Η Ρωσία ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 66-64. Ήταν η μόλις δεύτερη φορά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο που βρέθηκε μπροστά στο σκορ.
Η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα φτάνοντας νωρίς σε… νταμπλ σκορ (10-5, 4’30’’), αλλά ο αγώνας είχε πολύ δρόμο ακόμη. Η Ρωσία με ένα γρήγορο 6-0 πήρε το προβάδισμα (10-11, 6’04’’), η Ελλάδα απάντησε με τον ίδιο τρόπο (16-11, 7’20’’) με το δεκάλεπτο να κλείνει 16-19. Μοτσενίγος και Τσαπρούνης οδήγησαν στο 21-19 (11’30’’), η Ρωσία έφτασε στο +6 και πάλι (23-29, 13’), ο αγώνας βρήκε τις δύο ομάδες να κοιτάζονται στα μάτια στα μισά της δεύτερης περιόδου (29-29, 15’). Η Ελλάδα ξαναπήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Λαρεντζάκη (36-35, 18’30’’), με το ημίχρονο να κλείνι 38-37.
Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με την επανέναρξη της αναμέτρησης (38-39, 20’20’’), αλλά από το σημείο αυτό και ως σχεδόν τη λήξη του αγώνα, τον πρώτο λόγο είχαν οι Έλληνες παίκτες. Ένα 10-0 οδήγησε στο 48-39 (23’40’’) και όταν οι αντίπαλοί τους προσπάθησαν να απειλήσουν πλησιάζοντας στους τέσσερις πόντους (48-44, 26’05’’), απάντησαν γρήγορα (53-44, 27’30’’), ανεβάζοντας τη διαφορά στο +12 (58-46, 29’40’’). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκοψαν τη διαφορά στη μέση (58-52, 31’13’’), η Ελλάδα ήταν εκεί και πάλι για να απαντήσει με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Μοτσενίγο (63-52, 34’17’’), αλλά το επιθετικό μπλακ άουτ στο τελευταίο τρίλεπτο της στοίχισε. Στο 37’10’’ ο Παναγιωταράς με ½ βολές έγραψε το 64-58. Από το σημείο αυτό και ως τη λήξη της αναμέτρησης η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να ξαναβρεί το στόχο. Η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε αυτή την επιθετική δυστοκία και με δύο τρίποντα ένα του Τρούσκιν (64-62, 39’) και ένα του Γκολντίρεφ (64-65, 39’31’’) πήρε ξανά το προβάδισμα, σφραγίζοντας τη νίκη από τη γραμμή των βολών και το τελικό 64-66.
Μεγάλα ατού για τη Ρωσία τα σουτ τριών πόντων όπου είχε το εντυπωσιακό 40,7% (11/27), την ίδια ώρα που η Ελλάδα είχε με σχεδόν ίδιες προσπάθειες μόλις 28% (7/25), αλλά και τα ριμπάουντ. Και ιδιαίτερα τα επιθετικά. Οι Ρώσοι πήραν 43 ριμπάουντ, 18 εκ των οποίων επιθετικά, μετρώντας 21 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες! Τα αντίστοιχα νούμερα για την Ελλάδα ήταν 32 ριμπάουντ, 8 επιθετικά, 6 πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες. Η ελληνική ομάδα πάντως δεν έκρυψε ότι έχει παράπονα από τη διαιτησία και ιδιαίτερα τον Λετονό Μπαουμάνις.

Στον δεύτερο γύρο η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία (16/7, 19.30), τη Σερβία (17/7, 21.45) και τη Γαλλία (18/7, 21.45).
Δεκάλεπτα: 16-19, 38-37, 58-46, 64-66
Ελλάδα (Μίσσας): Παναγιωταράς 1, Λαρεντζάκης 15, Αντωνάκης 3 (8ρ, 6 α), Μοτσενίγος 17, Δερμιτζάκης, Τσελεντάκης 2, Παπαδιονυσίου 7, Μελισσαράτος 11, Ζούμπος 2, Τσαπρούνης 6
Ρωσία: Ζαχάροφ 8, Βαρνάκοφ 6, Βίκροφ 10, Ζαριάζκο 4, Γκολντίρεφ 3, Ορλένκο, Τρούσκιν 15, Ραζούμοφ 1, Γκούντουμακ 12, Τιχονίν 7