Νέων Ανδρών: Ελλάδα-Γερμανία 68-90

479

Η Γερμανία επέβαλλε 100% το δικό της ρυθμό από την έναρξη της αναμέτρησης και είχε τον έλεγχο ως το τέλος της, κάτι που επιβεβαιώθηκε με το τελικό 68-90 που σφράγισε τον πρώτο αγώνα της ελληνικής ομάδας στη Β’ Φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στη Σλοβενία.
Η Ελλάδα έχασε την επαφή με το σκορ πολύ νωρίς. Το 2-6 (2’), έγινε 6-23 (8’) με τους Γερμανούς να έχουν απόλυτη ευστοχία στα σουτ εντός πεδιάς (10/10), εκμεταλλευόμενοι τη ρακέτα, αλλά και τα λάθη της ελληνικής ομάδας (5-1 στο πρώτο δεκάλεπτο). Η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους (23-38, 18’47’’) με το ημίχρονο να κλείνει 27-48. Οι Έλληνες παίκτες έκαναν μια απόπειρα να ανατρέψουν το σκηνικό, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στους 17 πόντους (44-61, 26’). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον αγώνα να τους ξεφύγει. Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες μεγάλωσε και πάλι, έφτασε στους 27 πόντους (47-74, 32’10’’), αργότερα στους 28 (49-77, 33’34’’), πριν αγγίξει η διαφορά τη μέγιστη τιμή της στους 29 πόντους (55-84, 37’34’’). Η Γερμανία πήρε τη νίκη με το τελικό 68-90. Αύριο στις 21.45 η Εθνική Νέων Ανδρών αντιμετωπίζει τη Σερβία.
Δεκάλεπτα: 9-28, 27-48, 47-69, 68-90
Ελλάδα (Μίσσας): Παναγιωταράς, Λαρεντζάκης 20, Βελισσαρίου 2, Αντωνάκης 17 (7ρ, 6 α), Μοτσενίγος 13, Δερμιτζάκης, Τσελεντάκης, Παπαδιονυσίου 3, Μελισσαράτος, Ζούμπος 9, Τσαπρούνης 4, Καμπούρης
Γερμανία: Μπλέσινγκ 3, Μπράιτ 6, Μπεκτεσί 5, Μένινγκχοφ, Χέκμαν 6, Βεντ, Τέις 17, Τόλκσντορφ 3, Σρέντερ 11, Βόιγκτμαν 9, Νόιμαν 24, Ρίχτερ 6