Μόνο νίκες για τα τμήματα υποδομής της Σταυρούπολης

201

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι ,ακατάλληλο για καρδιακούς, διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου, όπου το εφηβικό μας αντιμετώπισε την ομάδα του Κεραυνού Ωραιοκάστρου. Το παιχvίδι ήταν αντάξιο της βαθμολογικής θέσης και των δύο ομάδων, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας και το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος του. Το ημίχρονο του αγώνα βρήκε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με 26-22. Στην επανάληψη οι παίκτες του Κεραυνού ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν μια μικρή διαφορά, η οποία και ισοφαρίστηκε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην παράταση. Εκεί για ακόμη μια φορά η αντίπαλη ομάδα βρέθηκε να προηγείται με 55-61 2.33″

πριν το τέλος της. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του coach Θανάση πραγματοποίησαν ένα σερί 10-0(!!) και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 65-61.

“Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την διάθεση και την προσπάθεια την οποία κατέβαλλαν. ‘Ηταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι και αξίζουν

συγχαρητήρια και στα παιδιά του Κεραυνού. Ήταν μια νίκη σημαντική ,κυρίως για ψυχολογικούς λόγους απέναντι σε μια καλή ομάδα, καθώς ανεβήκαμε

στην 1η θέση του ομίλου. Μένει ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι στον Δρυμό και δουλεύουμε ήδη για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος”, ‘ηταν τα

λόγια του coach μας.

Δεκάλεπτα: 11-12, 26-22, 42-41, 53-53 κ.α., 65-61(παρ)

Σταυρούπολη ΕΚ (Κώττης): Σιούλας, Δημάκος 2, Καπάτσης 18(1), Βουτσάς, Κυρπιζλίδης, Τερζίδης 2, Αδάκτυλος, Μαυρόπουλος

Καλαιτζής 12(1), Μαυρομιχάλης 24.

Κεραυνός Ωραιοκάστρου (Γραμματόγλου): Πατσιαβούρας 27, Σεραφείμ 11(2), Γεροντίδης 8(1), Πανίδης 6, Χάβος 2, Ευθυμίου 6(1)

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ η ομάδα μας κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην ομάδα του Μακεδονικού. Η ομάδα μπήκε πολύ αποφασισμένα από το πρώτο ημίχρονο, και με πολύ καλή απόδοση στην επίθεση κατάφερε να πάρει μια διαφορά 12 πόντων. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα παίζοντας ακόμη καλύτερη άμυνα (δεχτήκαμε μόλις 6π. ), κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +21. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δόθηκε η δυνατότητα να πάρουν χρόνο συμμετοχής και τα υπόλοιπα παιδιά, φτάνοντας στο τέλος σε μια

εύκολη νίκη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τους!!

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-27, 54-33, 70-47

Σταυρούπολης ΕΚ (Κουργιαννίδης Ε.-Κασικτσόγλου Μ.): Ζλάκιος Γ. 15 (1), Ακριβόπουλος Α 7(1), Μαυρομιχάλης Ι. 25, Καρτάλης Α. 5, Σαχινίδης Ξ. 13(1) Λάμπρου Λ., Στεφανίδης Σ. 3, Ζλάκιος Α. 2, Γιαμμαλόπουλος Δ.

ΑΠΣ Μακεδονικός: (Γουναρίδης Σ.- Μπουτσιούκης Κ.): Θλιβερός Γ. 2, Νείρος Σ. 6, Μπουτσιούκης Α. 7, Λώτης Φ., Αρζουμανίδης Η. 6, Μακρίδης Ν. 3, Παγώνης Ε. 16, Βασιλειάδης Π., Καρασαχινίδης Χ., Ψαρόπουλος Α. 7, Ζαχαράκης Β.