Μια σύντομη ματιά στα 11 παιχνίδια της Κυριακής του NBA

180

Πηγή: Fundamentals

Ακόμα μια νίκη για Oklahoma και Toronto, πολύ μεγάλα διπλά για Pacers και Magic, ματσάρα στο Cleveland και νικητές του μεγάλου ντέρμπι του L.A οι Lakers. Αναλυτικά:

Στη Μασαχουσέτη διεξήχθη ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε Celtics και Thunder, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 104-105 χάρη σε καλάθι του Dennis Schroder 8.5” πριν το τέλος. Ο Γερμανός PG τελείωσε με 27 πόντους και 6 assists, ενώ 28 με 7 με αντίστοιχα και 6 rebounds είχε ο Chris Paul. Από τους Celtics 24 πέτυχε ο Hayward και 19 οι Tatum και Smart.
Την ίδια ώρα οι Nets κέρδιζαν τους Bulls με 110-107 και οι Pelicans έφευγαν με διπλό από τη Minnesota με 107-120.

Πρόβα για τους τελικούς της Δύσης έκαναν οι δυο ομάδες του Los Angeles λοιπόν.
Ο “King” James οδήγησε στο β’ ημίχρονο την ομάδα του σε επιμέρους 50-63 και με 28 πόντους, 7 rebounds, 9 assists και κομβικές αποφάσεις, ηγήθηκε για το 103-112 των Lakers, που κέρδισαν για πρώτη φορά φέτος τους συμπολίτες Clippers.
30 πόντους με 8 πόντους πρόσθεσε ο Davis, ενώ 31 και 27 αντίστοιχα πέτυχαν οι δυο μεγάλοι Stars του Doc Rivers, George και Leonard.

Στην Arizona ακόμα σκοράρουν. Σε ένα ματς χωρίς τον Γιάννη, οι Bucks υποτάχθηκαν από τους γηπεδούχους Suns με το χορταστικό 140-131 και γνώρισαν την 11η ήττα τους. O Ricky Rubio με 25 πόντους, 13 rebounds και 13 assists ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, ενώ 36 πέτυχε ο Booker με 8 assists, 24 o Baynes και 21 ο Bridges. Από το Milwaukee, που έχανε με 20 στο ημίχρονο και δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση παρά τους 72 πόντους του β’ ημιχρόνου, ο Khris Middleton με 39 πόντους ήταν ο κορυφαίος με τον Bledsoe να προσθέτει 28.

Μεγάλο ματς έγινε στο Dallas, όπου οι Ευρωπαίοι είχαν τη δική τους τιμητική. Η Indiana με τον δικό της MVP για φέτος, Domantas Sabonis, να κάνει όργια (20 πόντοι, 17 rebounds και 6 assists) ανέτρεψε τα προγνωστικά και έφυγε νικήτρια από το Texas με 109-112. Πέντε παίκτες ακόμα από την ομάδα του Nate McMillan ήταν διψήφιοι, όσο για το Dallas ο Luka Doncic προσπαθούσε να κάνει τα πάντα με 36 πόντους, 10 rebounds και 8 assists και ο Tim Hardaway Jr. πρόσθετε 30.
Ταυτόχρονα στη Washington, οι Miami Heat έφευγαν με το “διπλό” με 87-100, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Bam Adebayo (27 πόντοι, 14 rebounds, 6 assists) και Duncan Robinson (23 πόντοι με 7/11 τρίποντα).

Με το δίδυμο της ρακέτας του Steve Clifford, Gordon & Vucevic, να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το πλεονέκτημά της απέναντι στους Centerless Rockets, το Orlando έφυγε με επιβλητικό διπλό από το Toyota Center του Houston με 106-126.
Ο μεν Gordon σκόραρε 19 πόντους, έχοντας ακόμη 10 rebounds, 4 assists, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ο δε Vucevic σταμάτησε στους 16 με ισάριθμα rebounds και 3 assists. Πρώτος σκόρερ των νικητών παρ’ όλα αυτά ήταν ο DJ Augustin με 24 πόντους από τον πάγκο. Οι Westbrook και Harden με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κύριοι διακριθέντες για τους Rockets, αν και έκαναν πολλά λάθη (8 και 4 αντίστοιχα) και σούταραν με 15/38 εντός παιδιάς μαζί.

Με 3.2” να απομένουν για τη λήξη, ο Collin Sexton ευστόχησε σε 2 βολές και έκανε το 118-116, όμως οι Spurs με σωστή επαναφορά βρήκαν το σουτ, που θα έστελνε το ματς στην παράταση, με τον Rudy Gay. Στο έξτρα 5λεπτο ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν δίκαια στο τελικό 132-129. Ο Andre Drummond με 28 πόντους και 17 rebounds και ο Kevin Love με 14 και 18 αντίστοιχα ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στην 19η φετινή νίκη των Cavaliers, ενώ οι Sexton και Osman σημείωσαν 26 και 19 πόντους αντίστοιχα. Μεγάλες λύσεις έδωσαν επίσης οι Nance με 19 και 10 rebounds από τον πάγκο και Dellavedova με 14 και 11 τελικές πάσες. Τα “σπιρούνια” είχαν 6 παίκτες διψήφιους στο σκορ με τον DeMar DeRozan να είναι ο πρώτος σκόρερ με 25.
Την ίδια ώρα στο “Μεγάλο Μήλο” οι Knicks έφταναν τις 20 νίκες στη σεζόν, κερδίζοντας εύκολα σχετικά τους Pistons με το φτωχό 96-84 σε ένα κλασικό παιχνίδι Ανατολής.

Τελευταίο ματς στο Sacramento, όπου οι τοπικοί Kings δεν μπόρεσαν να κάνουν εκ νέου την υπέρβαση και να συνεχίσουν την ανηφορική τους τροχιά.
Οι “δεινόσαυροι” από τον Καναδά, πήραν το Road “W” με 113-118 και παίρνοντας μόλις 7 πόντους από τον πάγκο τους (!!!). Η βασική 5άδα των Raptors είχε δηλαδή 111 πόντους, με κορυφαίους τους Norman Powell με 31 πόντους και Kyle Lowry με 30. Ο De’Aaron Fox με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Kings, όμως δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι στα κρίσιμα σουτ, που είτε θα τους έδιναν το προβάδισμα, είτε θα ισοφάριζαν το ματς με λίγα δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη και έτσι το τελικό αποτέλεσμα “έγραψε”…