Με φοβερό θέαμα και έντονες διαμαρτυρίες ολοκληρώθηκε η βραδιά στο NBA!

341

Πηγή: Fundamentals

Σπουδαία βραδιά στο NBA: Νέα νίκη για τους φοβερούς Raptors, βατερλό των Rockets στο Phoenix, νέα ήττα των Mavericks χωρίς τον Doncic και ένα επεισοδιακό παιχνίδι στη Utah. Αναλυτικά:

• Indiana Pacers (31-21) – Toronto Raptors (38-14): 106-115

Ασταμάτητοι οι “δεινόσαυροι” τoυ Nick Nurse, πήραν μια ακόμα σπουδαία νίκη και φαντάζουν ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάληψη της 2ης θέσης στην Ανατολή.
Εκ νέου θύμα τους οι Pacers, μέσα στην Indiana μάλιστα, με το 106-115 να εξασφαλίζει την 38η φετινή νίκη των Καναδών.
Ο Serge Ibaka με 22 πόντους και 10 rebounds ήταν και πάλι ο καλύτερος για τους νικητές, με τον Fred VanVleet να σημειώνει 20 και τον Sabonis 19 με 16 rebounds από πλευράς Pacers, οι οποίοι ψάχνονται ακόμα, για το πως θα χωρέσουν τον Oladipo στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να μετράνε 5 ήττες στα τελευταία 6 ματς και να έχουν πέσει στην 6η θέση της Ανατολής.

• Phoenix Suns (21-31) – Houston Rockets (33-19): 127-91

Αυτή τη φορά το small ball δεν λειτούργησε και οι Rockets γνώρισαν συντριβή στην Arizona και την ήττα με 127-91 από τους Suns.
Oubre και Booker με 39 και 33 πόντους αντίστοιχα και με 9 rebounds έκαστος ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, που είχαν 22 περισσότερα rebounds και κράτησαν στο 34.1% εντός παιδιάς τις “ρουκέτες”. Το παιχνίδι έληξε ουσιαστικά στο 36ο λεπτό, όταν οι Suns έκλεισαν την 3η περίοδο με προβάδισμα 24 πόντων.

• Sacramento Kings (20-31) – Miami Heat (34-17): 105-97

Με τον Bogdan Bogdanovic και τον Buddy Hield να σημειώνουν 23 και 21 πόντους αντίστοιχα, οι Kings υποχρέωσαν τους Heat στην 17η φετινή τους νίκη με 105-97 στο Sacramento.
Οι “βασιλιάδες” ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ανώτεροι στο ματς και με τα 19/44 τρίποντα, που σημείωσαν, και τα 20 λάθη, που υπέπεσαν οι παίκτες του Spoelstra, κέρδισαν το 20 τους παιχνίδι για φέτος. O Bam Adebayo με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης των ηττημένων.

• Utah Jazz (33-18) – Portland Trail Blazers (24-29): 117-114

Οι Blazers έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για το παιχνίδι στη Utah, καθώς όπως βλέπετε και στο βίντεο, ακυρώθηκε κανονικότατο καλάθι του Damian Lillard, που θα ισοφάριζε το ματς, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Το κόψιμο του Rudy Gobert ήταν αντικανονικό, αφού η μπάλα είχε βρει στο ταμπλό και έτσι στερήθηκε η παράταση και οι ελπίδες νίκης των Blazers, που με το τελικό 117-114 μένουν και πάλι 2 νίκες πίσω από τους Grizzlies στο κυνήγι της 8άδας.
O Bogdanovic με 27 πόντους και ο Gobert με 16 και 14 rebounds ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο Damian Lillard σταμάτησε στους 42 πόντους και ο C.J McCollum στους 27.

• Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Wizards κέρδισαν στο νήμα τους Mavericks στη Washington, με 119-118, με τον Bradley Beal να γράφει με προσωπική ενέργεια το τελικό σκορ 0.8” πριν το τέλος και να υποχρεώνει σε νέα ήττα το Dallas, που χωρίς τον Doncic είναι μια ομάδα μέτριου βεληνεκούς.
Οι 76ers δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν στην έδρα τους το Memphis με 117-109, όπως επίσης και οι Celtics, που κέρδισαν με 112-107 και χωρίς να πείσουν, τους Hawks. Τέλος, οι Thunder συνέχισαν τη φοβερή τους πορεία, ανεβαίνοντας στην 6η θέση της Δύσης, μετά το 108-101 στην Oklahoma επί των Pistons.