Με το δεξί ξεκίνησε η χρονιά για τους Μαχητές

717

Η χρονιά ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομαδα των Μαχητών σε ένα ματς που θα έκρινε πολλά απέναντι στο ιστορικο Περιστερι.

Στο πρώτο ζωντανότηλεοπτικο μάτς της ιστορίας των Μαχητών, οι παίκτες των Πεύκων μπήκαν πολύ μουδιασμένοι και αγχωμένοι. Το Περιστέρι με εύστοχα σουτ 3 πόντων πήρε το προβάδισμα αλλά οι Μαχητές βρήκαν απαντήσεις με το δεκάλεπτο να κλείνει με το “φτωχό” 10-10. Το παιχνίδι ανέβασε ρυθμό , οι ομάδες βρήκαν σκορ αλλά καμία δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα.

Το συνήθες καλό τρίτο δεκάλεπτο των Μαχητών, λειτούργησε και πάλι καθοριστικά. Η άμυνα των γηπεδούχων έδεσε και στην επίθεση υπήρχε πλουραλισμός.Ο Μαυρογιάννης τροφοδοτούσε σωστά τους συμπαίκτες του (12 ασιστ) και οι  Θόρστεινσον, Γράβας και Ελευθεριάδης σκόραραν με συνέπεια. Το μικρό προβάδισμα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους στο 36 και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Μαχητές Δόξας Πεύκων – Περιστέρι 71-61

Δεκάλεπτα: 10-10,30-30,52-46,71-61

Πεύκα (Χατζηκυρικίδης): Απιδόπουλος, Μπουρδάνος, Γερομιχαλός 2, Ελευθεριάδης 19(1), Μαυρογιάννης 2 (12 ασιστ), Θωμαϊδης, Τοπαλής 6(1), Γράβας 13, Μάρουσιτς 6(1), Θόρστεινσον 17(13 ριμπ). Στόλης 6

Περιστέρι (Καραγιαννης): Λάκκας 2, Παπαδιονυσίου, Τσιότρας 10, Πολυτάρχου 16(3), Παπαντωνάκος, Σκουλίδας 15(4), Ψαρόπουλος 9(1), Κατιάκος, Πετρουύλας, Γκίλχριστ 9(10ριμπ)