“Με το ένα πόδι” στην επόμενη φάση οι έφηβοι των Μαχητών Δόξας Πεύκων

839

Το εφηβικό των Μαχητών Δόξας Πεύκων χθες (4/03) έπαιζε τον πρώτο του αγώνα για την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες εφηβικού Θεσσαλονίκης , απέναντι του το γειτονικό σωματείο ΠΚ Νεάπολης που αγωνιζόταν στον πρώτο όμιλο και σημείωσε αρκετά καλή πορεία στον πρώτο γύρο.

Το παιχνίδι ήταν κομμένο και ραμμένο για τοπικό ντέρμπυ. Η ομάδα της Νεάπολης μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι. Οι παίκτες των γηπεδούχων ήταν νευρικοί και προτιμούσαν επιθέσεις με σουτ τα οποία όμως ήταν άστοχα. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στη Νεάπολη να περάσει μπροστά στο 1ο δεκάλεπτο με 17-27 έχοντας και τον έλεγχο του αγώνα. Από εκεί και έπειτα όμως οι παίκτες των Μαχητών ξύπνησαν και με όπλο την πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, κούρασαν τους αντιπάλους τους οι οποίοι υπέπεσαν σε σωρεία λαθών. Το 17-27 έγινε 35-36 στο ημίχρονο και 59-47 στο 3ο δεκάλεπτο. Στο 4ο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα με συνεχές rotation διατηρήθηκε φρέσκια και με συνεχή πίεση έφτασε το σκορ και στο +25 που ήταν και η μεγαλύτερη τελική διαφορά στο 81-56.

Πεύκα (Κουγιουμτζίδης): Τρικουπης, Τσαουσης, Χρηστοφ, Ελευθεριαδης 7(1), Εφοπουλος 14, Κχλιαρίδης 8(2), Φουρκιωτης 2, Μπάδης 16(2), Γκούθας 13(2), Κουτσουκίδης 4, Τσαλίκης 7(1), Παγωνίδης 10

ΠΚ Νεάπολης (Τασοπουλος): Σουλτάνης 15(2), Χριστοδουλου 30, Καρανικόλας 4, Νικολαιδης 4, Στεργιοπουλος, Ζουμπουλιδης 3, Σαμακας