Με νίκη ξεκίνησε τη σεζόν η ομάδα του Γιάννη Κούκου στη Γερμανία

623

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Κούκος Γιάννης στην Γερμανία με την ομάδα BG74 Veilchen Ladies καθώς η ομάδα της Κάτω Σαξωνίας επιβλήθηκε εκτός έδρας της Eintracht Braunschweig με 65-40 για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου .Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με προηγούμενη την ομάδα του Γκέτιγκεν με 15-14. Από εκεί και πέρα όμως η ομάδα βελτίωσε το παιχνίδι της σε άμυνα και επίθεση με το σκορ να κλείνει στο ημίχρονο σε 20-35. Στο δεύτερο ημίχρονο παρόλο την χρησιμοποίηση αρκετών νεαρών παιχτριών η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα με το τελικό σκορ να κρίνεται φυσιολογικό. Από την ομαδα του Κούκου ξεχώρισε η αμερικανίδα Βερντιν Γουορνερ (αγωνίστηκε την προηγούμενη χρονιά στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στην Α1) με στατιστικά blackjack. 21 ποντους ,21 ριμπαουντ και 6 μπλοκ σε 23 μόλις λεπτά συμμετοχής και η Τσεχα Κατερίνα Φλασαροβα που πέτυχε 13 πόντους και μοίρασε 8 ασσιστ. Επόμενος αντίπαλος για τους νικητές η ομάδα του Ροτενμπουργκ BG89 Avides –ομαδα Α1 κατηγορίας στα τέλη του Οκτώβρη.