Με νίκη μπήκε στη νέα δεκαετία το εφηβικό της Σταυρούπολης

151

Πολύ σημαντική και δύσκολη επικράτηση για το εφηβικό της Σταυρούπολης απέναντι στην ομάδα του Ερμή Λαγκαδά. Υπενθυμίζουμε ότι το παιχνίδι είχε διακοπεί 1.41″ πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ 2-8 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Έτσι έληξε και το δεκάλεπτο, καθώς καμία ομάδα δεν πέτυχε καλάθι στο χρόνο που απέμενε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ερμή μπήκε πιο δυνατάκαι σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων στην επίθεση, το ημίχρονο έληξε 18-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Σταυρούπολης ανέβασε στροφές και με επιμέρους σκορ 22-29 κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με 40-46.

“Πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια αξιόμαχη ομάδα, που μας δίνει ψυχολογία και προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος. Οι συνθήκες που επικρατούσαν στο γήπεδο ήταν δύσκολες και για τις δύο ομάδες, γι αυτό και το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Συνεχίζουμε την δουλειά που κάνουμε”, δήλωσε ο κόουτς Κώττης Θανάσης.

Δεκάλεπτα: 2-8, 18-17, 30-31, 40-46

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (ΠΑΡΙΤΣΗΣ): Πεικος 4, Δαλκιτσης 1, Διαμαντιδης 3, Στράτος 9(1), Κοκκινιδης 3, Κωττας 11(2), Νουτσιας 9(1), Μιχαλάκης.

Σταυρούπολη (ΚΩΤΤΗΣ): Καπατσης 13, Σιουλας 1, Δημακος, Βουτσάς 14, Μαυρομιχάλης 1, Κυρπιζλιδης 4, Μαυροπουλος, Τερζιδης, Αδακτυλος, Καλαιτζης 13(3)