Μία νίκη και μία ήττα για τις υποδομές του ΒΑΟ

260

Την ήττα γνώρισε το προπαιδικό β του ΒΑΟ από τον Μακεδονικό εντός έδρας με 46-57. Η ομάδα του Θανάση Χολέβα ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε και το προβάδισμα με 26-19. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπλόκαρε στην καλή άμυνα του αντιπάλου και έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα ο Μακεδονικός να ξεφύγει.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του ΒΑΟ κατάφερε να γυρίσει το ματς και να ισοφαρίσει 5′ πριν το τέλος αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς η κούραση επηρέασε την ομάδα, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μακεδονικός και πήρε μια δύσκολη νίκη εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα: 15-9, 26-19, 34-40, 46-57. Διαιτητής: Εκλεκτός.

ΒΑΟ (Χολέβας): Μπασδάνης 3, Θεοδοσιάδης, Παυλίδης 11, Παρμακόγλου 9, Χατζησάββας 5, Βαφειάδης 12, Σαρηγιαννίδης 2, Μπεγκλής 1, Μπούγιας 1, Πάτσιος 2.

ΑΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γεροφώτης): Καρράς 12, Χατζηκίδης, Γραμματικός 10, Σμυθιάς 2, Παπαδόπουλος 2, Λιώνης 19, Ξανθόπουλος 10, Χρυσικόπουλος, Καρδάκος 2, Ασβεστόπουλος.

Αντίθετα με άνετη νίκη επί των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη ξεκίνησε το τμήμα Μίνι του ΒΑΟ (γεν. το 2000) με σκορ 41-9. Το παιχνίδι κρίθηκε νωρίς, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 13-0. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι αθλητές και η διάθεση που έδειξαν όλοι, κυρίως στην άμυνα έφερε την μεγάλη διαφορά.

Δεκάλεπτα: 13-0, 25-3, 33-5, 41-9. Διαιτητής: Ευθυμιάδης.

Η σύνθεση του ΒΑΟ και οι πόντοι: Γερμανός 4, Ευταξίας 4, Μητσιούλης, Κεφαλάς 3, Γελαδάρας 2, Ζαχαρίας Β. 2, Τζίμας, Μαυρουδής, Χρηστόφ 8, Μέρμιγκας 2, Μπέσι 4, Μπασδάνης 8, Παπαδόπουλος, Ζαχαρίας Α., Γαλλής 2, Μόσιος 2.