Κατάθεσε ψυχή ο Πιερικός Αρχέλαος αλλά προδόθηκε από την κούραση

1011

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 71-65 από τον Χαρίλαο Τρικούπη, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μεσολογγίου, σε αγώνα για την 28η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Η ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου κατάθεσε ψυχή εντός του παρκέ, ωστόσο προδόθηκε από την κόπωση, μετά την επικράτηση την Πέμπτη επί της ΧΑΝΘ με 63-61 και ηττήθηκε δίκαια από την ομάδα του Μεσολογγίου, η οποία εξασφάλισε την παραμονή της στην Β’ Εθνική Κατηγορία. Ο Πιερικός Αρχέλαος, για να εξασφαλίσει την παραμονή του, χρειάζεται πλέον μία νίκη στους εναπομείναντες δύο αγώνες (με Ερμή Αγιάς εντός και Καστοριά εκτός) ή μία ήττα της ΧΑΝΘ, η οποία έχει να αντιμετωπίσει το Στρατώνι στην Αρναία και να υποδεχθεί την Ασπίδα Ξάνθης.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ομάδας της Κατερίνης, προηγήθηκε με 7-0 πριν τη συμπλήρωση ενάμισι λεπτού αγώνα. Στην συνέχεια ο Πιερικός Αρχέλαος ισορρόπησε τον αγώνα, αλλά η ομάδα του Μεσολογγίου χάρη σε ένα νέο σερί (5-0), προηγήθηκε με 16-16, 4’ 27” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Πιερικός Αρχέλαος αντέδρασε στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους (22-19) με τη λήξη της πρώτης περιόδου).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 30-31, 4’ 42” πριν το ημίχρονο, η ολοκλήρωση του οποίου βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με 38-35.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τρίλεπτο στην έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Πιερικός Αρχέλαος πέτυχε να αποσπαστεί με εννέα πόντους (44-53), 4’ 41” πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να αντιδρά και να προσπερνά με 55-53, 1’ 08” πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 58-56 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μεσολογγίου διατήρησε το προβάδισμα, το οποίο κυμάνθηκε μεταξύ τεσσάρων και επτά πόντων και έφτασε στην τελική επικράτηση με 71-65.

Ο Πιερικός Αρχέλαος θέλει να ευχαριστήσει θερμά για τη φιλοξενία που έτυχε από την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη, η οποία ήταν υποδειγματική και αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση για όλες τις ομάδες.

Διαιτητές: Δημόπουλος – Καρπάνος.  Δεκάλεπτα: 22-19, 38-35, 58-56, 71-65.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 4 (1), Βουρνάς 10, Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 4, Τοπουζίδης 8 (1), Μουράτογλου 7 (1), Σταυρόπουλος 2, Παπαρέγκας 12 (3), Γεωργιάδης 11, Ψάλτου 13, Δημητρόπουλος, Τσαπλιώρης.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ζησόπουλος, Γκοντόπουλος 25 (7), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 11 (1), Καραγκιολίδης 9 (1), Χανέλλλι, Τοπούζης 4, Κωνσταντινίδης 9, Τσιρογιάννης 7 (1), Μπόζογλου, Παπαμιχαήλ.