Καταγγελίες από Κασιόλα: “Αγώνας κλεψιά, δεν θα το ξεχάσω ποτέ”

2353

Εξαντλημένος από αδικία νιώθει ο προπονητής της Αθλητικής Ακαδημίας Καλαμαριάς, Κασιόλας Βενιζέλος μετά το συγκλονιστικό αγώνα της ομάδας του σε εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Αχιλλέα Περαίας ως έκκληση διαμαρτυρίας δηλώνει τα εξής:

“Παρόλη την κακή μεταχείριση από τους διαιτητές σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με ιδιαίτερα άδικα σφυρίγματα ή με αγνόηση σε αλλά σφυρίγματα που έπρεπε να γίνουν από τον Β’ διαιτητή Τέγο, η ομάδα μου ήταν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο με 9 πόντους διαφέραμε 2 εύστοχα καλάθια από την Περαία και με αγνόηση αντιαθλητικού φάουλ σε αιφνιδιασμό της ΑΑΚ , η διάφορα έπεσε στους 5 πόντους. Οι διαιτητές έκριναν ότι είχαμε πλεονέκτημα και άφησαν τον αιφνιδιασμό, (ο όποιος είχε ανεπιτυχή εξέλιξη) λες και παίζουμε ποδόσφαιρο. Εδώ να σημειωθεί ότι η ΑΑΚ είχε δεχτεί ήδη αντίστοιχο αντιαθλητικό φάουλ ενώ σε εκείνη την περίπτωση το φάουλ ήταν αντικειμενικά πολύ πιο ελαφρύ καθώς δεν εμπόδιζε την πραγματοποίηση αιφνιδιασμού για τον Αχιλλέα… Με σεβασμό όμως το αποδεχτήκαμε μιας και ο νέος κανονισμός επ’ αυτού έχει γίνει “πιπίλα” στο μπασκετικό γίγνεσθαι. Επίσης να πω ότι ένας παίχτης μου είχε ήδη δεχτεί τεχνική ποινή για υποκειμενικά ανάρμοστη συμπεριφορά, καθώς επίσης και εγώ χωρίς καμία προειδοποίηση και ενώ μιλώντας με απολυτή ευγένεια και λέγοντας την εξής φράση: “Σε παρακαλώ ρε αγόρι μου τι σφύρας?” δέχτηκα τεχνική ποινή. Στη συνέχεια λοιπόν και ενώ η διάφορα είναι στους 5 πόντους υπέρ της ομάδας μου , η όποια βρισκόταν σε θέση άμυνας στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ενώ έπραξε ένα φάουλ εκτός φάσης (το οποίο δικαίως σφυρίχτηκε) , παίχτης του Αχιλλέα εκτέλεσε εύστοχο τρίποντο κυριολεκτικά 2 δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα. Τότε ο Α’ διαιτητής Τζιοβανάκης ενώ βρισκόταν στην αντίθετη μεριά από όπου διαδραματίζονταν η συγκεκριμένη φάση μέτρησε το ετεροχρονισμένα εύστοχο τρίποντο. Εκεί ήταν που κατάλαβα ότι οι διαιτητές επιβεβαιώνουν ότι θέλουν να χάσουμε, αλλά ήταν ακόμα νωρίς μπροστά σε αυτά που ακολούθησαν… Με το σκορ λοιπόν σχεδόν ισόπαλο μέχρι να τελειώσει η κανονική διάρκεια του αγώνα, το ματς κατέληξε να πάει στην παράταση. Οι παίχτες μου ήταν όλοι φορτωμένοι με άδικα φάουλ, αλλά παρά ταύτα με θάρρος μπήκαμε στην παράταση να διεκδικήσουμε τη νίκη. Στα τελευταία λοιπόν 24 δευτερόλεπτα είχαμε την κατοχή της μπάλας και ήμασταν 1 πόντο μπροστά το σκορ ήταν 67-68. Μας έκαναν ένα γρήγορο φάουλ και ευστοχήσαμε στη μια απ τις 2 βολες. Δώδεκα δευτερόλεπτα είχαν απομείνει και ενώ έχω δώσει εντολή στους παίχτες μου να μην κάνουν φάουλ (την οποία ακλούθησαν και έμειναν προκλητικά ακίνητοι), παίχτης του Αχιλλέα έκανε μπάσιμο και ευστόχησε φέρνοντας το σκορ σε ισοπαλία 69-69, ενώ ο Β’ διαιτητής Τέγος, του έδωσε φάουλ για το +1 μπόνους. Κυριολεκτικά ο Τέγος τους χάριζε το ματς. Είχα τρελαθεί το γήπεδο ήταν γεμάτο και όλοι φώναζαν (οπαδοί και από τις 2 ομάδες). Απέμεναν 8 δευτερόλεπτα για τη λήξη της παράτασης και ο παίχτης έχασε την βολή και την ευκαιρία για τη νίκη του Αχιλλέα. Στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και ενώ καθαρότατα 2 αθλητές της ομάδας μου και ένας της Περαίας είχαν τα χεριά τους στη μπάλα (κανένας δεν ακούμπησε καν σωματικά τον άλλον…) ο προκλητικά αδίκως διαιτητής Τέγος έδωσε και πάλι φάουλ υπέρ της Περαίας στέλνοντας τους στη γραμμή της φιλανθρωπίας για άλλες 2 βολές!! Ο αθλητής της Περαίας ευστόχησε στη μια απ’ αυτές και έπειτα στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που έμειναν η ΑΑΚ απέτυχε να τελειώσει με επιτυχία. (Όχι ότι δεν έγιναν 2 μικρά φάουλ και τότε τα οποία προφανώς δεν σφυρίχτηκαν!). Με το που τέλειωσε ο αγώνας είδα ένα πλήθος παικτών και από τις δυο ομάδες να πηγαίνουν προς τους διαιτητές. Δικοί μου παίκτες προφανώς για να διαμαρτυρηθούν και αντίπαλοι για να τους κρατήσουν. Σαφώς και αν κερδίζαμε θα γινόταν ακριβώς το ίδιο πράγμα με αντιθέτους ρόλους. Διότι οι διαιτητές ξεφτίλισαν το παιχνίδι και το γήπεδο ήταν γεμάτο από κόσμο και από ένταση. Εγώ σαν προπονητής έτρεξα να σώσω τους διαιτητές και τους παίχτες μου από ευτράπελα και φασαρίες. Αυτό έκανα, προστάτεψα τους διαιτητές κυριολεκτικά! Για αυτό και αυτοί με ευχαρίστησαν με τον τρόπο τους. Πήραν δυο δελτία από δυο αθλητές μου οι όποιοι δεν πρόλαβαν ούτε να τους ακουμπήσουν και στο φύλλο αγώνα κατηγορούν και έμενα ότι πήγα απειλητικά προς το μέρος τους. Για όσους με ξέρουν, γνωρίζουν ότι ποτέ δε θα πήγαινα απειλητικά στους διαιτητές και ότι δε θα μπορούσε να με σταματήσει κάνεις αν είχα κακές διαθέσεις… Σήμερα έχασα ούτε από την καλή επίδοση των αντιπάλων ούτε από την κακή των παικτών μου. Έχασα από τους διαιτητές. Αυτό είναι ανεπίτρεπτο για αυτό και πρώτη μου φορά στα οκτώ χρόνια που ασχολούμαι με την προπονητική κάνω και αυτή την έκκληση… Το τελικό σκορ του αγώνα κλεψιά είναι 70-69 και δε θα το ξεχάσω ποτέ”.