Κακή εμφάνιση στο τέλος και ήττα με 63-58 για την Εθνική Νέων Γυναικών

509

Ένα δικό της παιχνίδι έχασε η Εθνική Νέων Γυναικών και μαζί την ευκαιρία να τελειώσει από σήμερα την υπόθεση της παραμονής στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Για αρκετά λεπτά μετά τα πρώτα ήταν μπροστά στον αγώνα με τη Σουηδία, αλλά τελικά έχασε στις λεπτομέρειες με 63-58 μετά από συγκλονιστική αναμέτρηση.

Η Εθνική πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16 και θέλει μόνο νίκη στο επόμενο αλλά και στο μεθεπόμενο ματς.

Δεκάλεπτα: 15-22, 27-37, 40-47, 63-58

ΣΟΥΗΔΙΑ: ’Αστρομ 8, Στερν, Λούντγκουιστ 10(2), Κάμπερ,  Ρόσενταλ 19(3), Άντερσον 5, Σιόμπεργκ, Λιούνγκριν 16(2), Κάντζι 5.

ΕΛΛΑΔΑ: Κιλαζίδου, Γεροστεργίου, Σταμάτη 2, Παυλοπούλου 6, Χριστινάκη 18, Θεοδώρου, Ντάνου, Νίξινα 4, Φασούλα 22, Καραμπάτσα 4, Λούκα 2.