Ιστορικό παιχνίδι, που κρίθηκε στην 4η παράταση στην Atlanta: Hawks – Bulls: 161-168

431
Ιστορική παιχνιδάρα στην Atlanta της Geogrgia, που χρειάστηκε 4 παρατάσεις για να βγει ο νικητής ανάμεσα σε Hawks και Bulls.
Τελικό σκορ 161-168 για τους “ταύρους” με τη συνολική συγκομιδή των 329 πόντων να αποτελεί την 3η μεγαλύτερη στην ιστορία του NBA.
Κορυφαίος του ματς ο Zach LaVine με 47 πόντους, 9 rebounds και 9 assists, ενώ το πουλέν της σελίδας, Lauri Markkanen, είχε 31 με 17 rebounds και ο Otto Porter Jr. επίσης 31 με 10 rebounds.

Από τους γηπεδούχους ο Alex Len με 24 πόντους και 10 rebounds και ο θρυλικός Vince Carter, που αγωνίστηκε για 45 λεπτά στα 42 του χρόνια, γράφοντας ιστορία για τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής από έναν παίκτη στη μεγαλύτερη ηλικία στην ιστορία του NBA, αξίζουν αναφοράς, όμως ο Trae Young ήταν αυτός που πραγματικά έλαμψε με 49 πόντους, 16 assists και 8 rebounds, επισκιάζοντας έτσι τα 9 λάθη του, στα 56 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.
Ο 20χρονος PG από το Lubbock του Texas, έγινε ο πρώτος Rookie με 120 πόντους σε 3 ματς, μετά τον μεγάλο Allen Iverson, 22 χρόνια πριν, ενώ έγινε επίσης ο πρώτος μετά τον Earl Monroe και το 1968, που έχει 49+ πόντους και 10+ τελικές σε μια αναμέτρηση. Δεν σταματάμε όμως εδώ. Ο Young έγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία του NBA, που “γράφει” στην πρώτη του χρονιά σε ένα ματς 45 πόντους, 10 τελικές και 5 rebounds, ενώ τέλος, έγινε ο πρώτος Rookie με 45 πόντους και 10 τελικές, κάτι που τελευταία φορά είχε πετύχει ο Michael Jordan το 1985…

“Ήταν πιθανότατα το πιο διασκεδαστικό παιχνίδι στην καριέρα μου. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος για τον τρόπο, που πάλεψε η ομάδα μου”.
Ο Young λίγο έλειψε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του χωρίς την παράταση, κάνοντας το 124-121 με 2.2” να μένουν στο ρολόι, όμως οι τρεις βολές που κέρδισε και μετέτρεψε σε πόντους ο Otto Porter Jr. έδωσαν το έναυσμα για 20 λεπτά επιπλέον αγώνα.