Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική Κορασίδων

253

Νικηφόρο ξεκίνημα έκανε η Εθνική Ομάδα των Κορασίδων στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Α’ Κατηγορία). Η Εθνική Κορασίδων επιβλήθηκε με 63-52 (27-32 ημ.) της Βουλγαρίας που διοργανώνει το τουρνουά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Ευρυπίδης Μελετιάδης, πέρα από την δυνατή άμυνα είχε και σπουδαία επιθετικά όπλα. Οι Μαρία Φασούλα (21 π., 14 ρ.) και Ευγενία Κολλάτου (18 π., 4 ασίστ, 6 κλεψ.) μαζί με την Κυλαζίδου (11 π., 7 ασίστ) οδήγησαν την Εθνική Κορασίδων στην επιτυχία. Το μεγαλύτερο πρόβλημα για τον Ευρυπίδη Μελετιάδη ήταν η διαχείριση του άγχους που έδειξαν οι αθλήτριες του.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα (21-9 στο 9’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βουλγαρία με σκληρή άμυνα γύρισε το σκορ (27-32 στο 20’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (46-46 στο 30’).Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική Κορασίδων με σπουδαία άμυνα κατάφερε να φτάσει άνετα στην τελική επικράτηση με 63-52.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 27-32, 46-46, 63-52.

Ελλάδα (Ευρυπίδης Μελετιάδης): Κυλαζίδου 11 (1) , Τσουγκράκη, Τσουκαλά, Θεοδώρου 4, Κολλάτου 18 (5), Στεφάνου, Βιντσιλαίου, Ντάνου 2, Μαντά 5 (1), Γεροστεργίου, Καρλαύτη 2, Φασούλα 21.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου Ισπανία – Κροατία 62-58.

Αύριο (2 Αυγούστου) η Εθνική Κορασίδων θ’ αντιμετωπίσει τη Κροατία (13.45). Στον άλλο αγώνα του ομίλου θα παίξουν Βουλγαρία και Ισπανία.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Ευρυπίδης Μελετιάδης, τόνισε: “Ήταν απλά μια καλή αρχή. Δεν πανηγυρίζουμε.και συμπλήρωσε: Είχαμε πολύ άγχος. Χάσαμε 12 λει απ χωρίς αντίπαλο. και καταλήγοντας είπε για το επόμενο παιχνίδι με τη Κροατία: Είναι μαζί με την Ισπανία ένα επίπεδο πιο ψηλά από εμάς. Σίγουρα θα διεκδικήσουν και οι δυο ένα μετάλλιο. Εμείς θα παλέψουμε για το καλύτερο”.