2. Σάββατο 23/1, 21.30, ΔΑΚ Ιωνίας SBC ”ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ” – ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ
3. Κυριακή 24/1, 15.15, ΜΕΝΤ KYANA – COCA COLA 3E
4. Κυριακή 24/1, 17.00, Ευκαρπίας ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ – EL TOROS / ΚΩΦΟΙ Π. ΜΕΛΑ
5. Κυριακή 24/1, 18.15, ΕΚΟ NEW ADVERT – ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

Επίσης την Κυριακή διεξήχθη και ο αγώνας SBC «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ» – EL TOROS / ΚΩΦΟΙ Π. ΜΕΛΑ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του και βρήκε τελική νικήτρια την γηπεδούχο ομάδα με σκορ 67-57. Αναλυτικά: SBC «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ» – EL TOROS / ΚΩΦΟΙ Π. ΜΕΛΑ: 67-57 Μεγάλο ντέρμπι σε φιλικό κλίμα διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής, με την ομάδα της SBC, παρά το ότι παρατάχθηκε με μόλις 6 παίκτες και σημαντικές απουσίες, να παίρνει τελικά τη νίκη με 67-57 επί της El Toros .
Μετά από μια ισορροπημένη πρώτη περίοδο, η SBC κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πάρει διαφορά μέχρι και 11 πόντους, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος ανήκε και πάλι στην SBC, που με σφιχτή άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να πάρει διαφορά 14 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η EL TOROS προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, πιέζοντας ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο και ευστοχώντας σε αρκετά (ελεύθερα) σουτ, και ισοφάρισε τον αγώνα λίγα λεπτά πριν την λήξη.
Ωστόσο η SBC βρήκε τις απαιτούμενες δυνάμεις και την ψυχραιμία στο τέλος και σε συνδυασμό με την ευστοχία στις βολές κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη. Από τους νικητές δεν υστέρησε κανείς, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κολεονίδης, Μητσικούδης και Παντζίκης με 13, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Άριστο το κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, ενώ και η διαιτησία ήταν πολύ καλή και εντός κλίματος αγώνα.
Διαιτητές: Καλτσιάνης – Θρασυβουλίδης.
Δεκάλεπτα: 18-18, 34-25, 48-34, 67-57.
SBC (Παζαρλής): Στεργίου 8, Γεροθανάσης 3, Παζαρλής 36(6), Κωνσταντινίδης 3, Τάνης 11, Αργυρόπουλος 6.
EL TOROS / ΚΩΦΟΙ Π. ΜΕΛΑ (Αλβανός): Παπαδόπουλος 2 , Βιολιστής , Γούσιος 5 (1), Καπρανίτσας, Μητσικούδης 13(1), Δουλγερίδης, Κολεονίδης 13(1), Βλαχάκης 3, Παχουμής 3, Τζιότζιος 6, Παντζίκης 12(1).

Τέλος, χθες το βράδυ στο κλειστό γήπεδο του πάοκ, διεξήχθη ο αγώνας ΚΥΑΝΑ-MEDICAL, με την ομάδα της MEDICAL να παίρνει τελικά τη νίκη με 49-54.

12549106_10206849981741385_2724468007295102749_n

Iπποκράτης – Κατασκηνωση Ελαιώνες 101-100!

Σε εξ αναβολής αγώνα για το Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, ο Ιπποκράτης νίκησε την Κατασκήνωση Ελαιώνες με 101-100 μετά από δύο παρατάσεις, σε παιχνίδι – διαφήμιση για το μπάσκετ, που ήταν επανάληψη του περσινού τελικού του Πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ. Αν και με εκατέρωθεν σημαντικές απουσίες και την Κατασκήνωση Ελαιώνες να παρατάσσεται με μόλις 6 παίχτες στη διάθεση του Βασίλη Σιταρίδη, οι 2 φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος προσέφεραν ένα πλούσιο σε συγκινήσεις και ανατροπές αγώνα, που κρίθηκε στον πόντο (101-100) υπέρ του Ιπποκράτη.
Το 1ο δεκάλεπτο (27-25) έδωσε και το στίγμα αυτού που θα ακολουθούσε, καθώς το παιχνίδι είχε από την αρχή γρήγορο ρυθμό και οι επιτυχημένες προσπάθειες διαδέχονταν η μία την άλλη κι από τις 2 πλευρές. Ο Ιπποκράτης τιμωρούσε την άμυνα ζώνης των αντιπάλων με συνέπεια έξω από τη γραμμή των 6,25 με κύριο εκφραστή τον επανεμφανιζόμενο μετά από μακρά απουσία Δριζη που σκόραρε 4 από τα 7 συνολικά τρίποντα της ομάδας του στο δεκάλεπτο αυτό. Από την άλλη οι ταχύτατοι Εμμανουήλ, Τερζάκης και Σαχινίδης υπό την καθοδήγηση του αλάνθαστου χθες, παρά την πίεση του Ιπποκράτη, Σιταρίδη, μετέφεραν αστραπιαία την μπάλα στο τρανζισιον, βγάζοντας αιφνιδιασμούς ακόμα και μετά από καλάθια που είχαν δεχθεί. Η χαλαρότητα στην άμυνα του Ιπποκράτη συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με την επιμονή στα άστοχα πλέον τρίποντα που άφηναν αναξιοποίητη την υπεροχή των Χιτ και Πάγκου κοντά στο καλάθι, αλλά και τον επιθετικό οίστρο του ασταμάτητου Τερζάκη, η Κατασκήνωση Ελαιώνες έκλεισε το ημιχρονο προηγούμενη με 36-53. Η είσοδος του Λαζάρου στο 2ο ημίχρονο, η επιλογή του Ιπποκράτη να παίξει με χαμηλότερο σχήμα με τους Νίκου και Σύρο να εναλλάσσονται στη θέση 4, σε συνδυασμό με την αφύπνιση επιθετικά των Χαλατσάκου και Προδρομίδη και την πολύτιμη συνεισφορά του Χιτ σε άμυνα και επίθεση, αλλά και τη φυσιολογική κόπωση των παικτών της Κατασκήνωσης Ελαιώνες, είχαν ως αποτέλεσμα σταδιακά να ψαλιδιστεί η διαφορά και να οδηγηθεί το παιχνίδι στην ισοπαλία (σκορ 78-78) και την παράταση.
Ο Ιπποκράτης βρέθηκε να προηγείται στην αρχή της παράτασης πετυχαίνοντας δύσκολα, προσωπικά καλάθια, ωστόσο οι Εμμανουήλ και Σαχινίδης αρνούνταν να συμβιβαστούν στην ιδέα της ήττας για την ομάδα τους. Κάπως έτσι έληξε ισόπαλη (88-88) και η παράταση. Η 2η παράταση είχε 2 πρωταγωνιστές από κάθε ομάδα, τους Σαχινίδη και Εμμανουήλ για την Κατασκήνωση Ελαιώνες και τους Χιτ και Λαζάρου για τον Ιπποκράτη, με τον τελευταίο να αποδεικνύεται καθοριστικός σκοράροντας 2 τρίποντα, αλλά και το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της 2ης παράτασης και το Σαχινίδη να αστοχεί σε υπό πίεση τρίποντο στην εκπνοή. Εξαιρετική η προσπάθεια και των 2 ομάδων και όσων παικτών αγωνίστηκαν, με πολύ καλό κλίμα μεταξύ τους, σε ένα ζευγάρι αντιπάλων που δημιουργεί τη δική του παράδοση στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ. Με παράπονα κατά διαστήματα ο Ιπποκράτης (που σωστά χρεώθηκε με τεχνική ποινή στον πάγκο στο 3ο δεκάλεπτο, όταν οι διαμαρτυρίες ξεπέρασαν τα επιτρεπτά όρια) από τους διαιτητές, που ωστόσο πιστώνονται τη σωστή διαχείριση της αναμενόμενης, στο φινάλε του αγώνα και τις παρατάσεις, έντασης των αθλητών.

Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Χατζίδου.
Δεκάλεπτα: 27-25, 36-53, 58-71, 78-78, 88-88, 101-100.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Χαλατσάκος 16(2), Δρίζης 21(5), Προδρομίδης 19(4), Σύρος 3(1), Νίκου 7(1), Μαγγίζης, Δαλαμπίρας, Χιτ 13, Πάγκος 8.

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης): Σιταρίδης 9(1), Σαχινίδης 26(2), Παραμανίδης 8, Τερζάκης 33(5), Εμμανουήλ 21, Τοπούζης 3