Ηττα και αποκλεισμός για την Εθνική

615

Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε από τη Νιγηρία με 80-79 στα προημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά του Καράκας και αποχαιρέτησε το όνειρο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε το ματς με πεντάδα τους Καλάθη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση και προηγήθηκε γρήγορα με 10-2. Οι χαμένες βολές και οι διεισδύσεις των αντιπάλων επέτρεψαν στη Νιγηρία να προσπεράσει (14-15) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία. Βελτιώνοντας την άμυνά της και παρά τα αρκετά χαμένα ριμπάουντ, η Εθνική κυριάρχησε στη δεύτερη περίοδο. Προηγήθηκε αρχικά με 29-21 κρατώντας χωρίς πόντο τη Νιγηρία για 4:56 αγωνιστικά λεπτά, ενώ με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σπανούλη και Μπουρούση έκλεισε το ημίχρονο με σερί 8-0 και προβάδισμα 42-30.

Το ελληνικό προβάδισμα έφτασε και στο +13, 47-34, με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο η Νιγηρία δεν κατέθεσε τα όπλα. Χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και την αστοχία της Εθνικής, ψαλίδισε τη διαφορά μέχρι και τους τρεις (53-50) κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -6, 56-50. Συνεχίζοντας την αντεπίθεσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Αφρικανοί πέρασαν μπροστά (71-73) και έφτασαν στο +3 (72-75) 1:10 πριν το τέλος. Η Εθνική με τέσσερις συνεχείς πόντους του Μπουρούση ανέκτησε το προβάδισμα (76-75), αλλά δέχτηκε τρίποντο από τον Νταγκουντούρο. Ο Παπανικολάου απάντησε με τον ίδιο τρόπο φέρνοντας την Ελλάδα στο 79-78 στα 14’’ για το τέλος. Ο Νταγκουντούρο με δύο βολές 3,5’’ πριν τη λήξη χάρισε τη νίκη στη Νιγηρία, καθώς στην τελευταία επίθεση δεν καταλογίστηκε καταφανές φάουλ σε προσπάθεια του Σπανούλη για τρεις πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-21, 42-30, 56-50, 79-80.

Ελλάδα: Μπουρούσης 18, Ζήσης 2, Σπανούλης 25, Καλάθης 3, Φώτσης 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 8, Μπράμος 4, Μαυροειδής 6, Μάντζαρης 1, Καϊμακόγλου.

Νιγηρία: Σκιν 6, Ντιόγκου 17, Νταγκουντούρο 14, Ομπασοάν 7, Αλάντε Αμίνου 9, Αλ Φαρούκ Αμίνου 13, Ογκούτσι 10, Άρτσιμπονγκ 2, Ογεντέζι 2, Ουγκμποάγια.

Διαιτητές: Βιθέντε Μπούλτο (Ισπανία), Χουάν Χοσέ Φερνάντες (Αργεντινή), Ρομπέρτο Ολιβέρος (Βενεζουέλα).