Ηττήθηκε ο Νέστωρ στην εκτός έδρα αναμέτρηση

182

Μετά από ένα δυνατό ματς, με το σκορ να είναι κλειστό στο μεγαλύτερο μέρος του, η ομάδα μας ηττήθηκε 71-68 στην παράταση (60-60) από τον Άγιο Γεώργιο στη Νεοχωρούδα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για μια νίκη επί μίας εκ των πρωτοπόρων της Κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο α’ μέρος, οπότε και προηγήθηκαν με διαφορά μέχρι και 11 πόντων, ωστόσο καταφέραμε και μειώσαμε στο τέλος του ημιχρόνου στους 6 πόντους.

Στο γ’ δεκάλεπτο βελτιώσαμε σημαντικά την άμυνα και παρότι χάσαμε με τραυματισμό στο 26′ τον ψηλό μας, καταφέραμε να φτάσουμε το ματς στα ίσια (44-44). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, φύγαμε μπροστά με διαφορά 8 πόντων στο 32′, ωστόσο έχοντας μειονέκτημα κάτω από το καλάθι, χάσαμε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ για να φτάσουμε να προηγούμαστε 60-57 20” πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν 9” πριν τη λήξη με ένα μάλλον τυχερό τρίποντο του Κάτσιου, που ήταν το δεύτερο καλάθι του στον αγώνα. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, η προσπάθεια του Μητακίδη δε βρήκε στόχο, ενώ υπήρξε διαμαρτυρία του για φάουλ που δε σφυρίχθηκε.

Στην παράταση ξεφύγαμε και πάλι με διαφορά 4 πόντους 2.28′ πριν το τέλος, ωστόσο αποβλήθηκε με 5ο φάουλ (πολύ αυστηρό) ο Γιαμπάνης, με αποτέλεσμα να μείνουμε με 6 παίκτες. Δυο χαμένα καλάθια δικά μας, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά.

Κρατάμε την πολύ καλή εμφάνιση επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου και πάμε στο επόμενο ματς στην έδρα μας κόντρα στον Άγιο Αθανάσιο…

Άγιος Γεώργιος – Νέστωρ 71-68 (60-60)
Δεκάλεπτα: 16-12, 33-27, 44-44, 60-60, 71-68
Διαιτητές: Σκρίνος, Κατσινάς

Άγιος Γεώργιος (Κατσούλας): Σημαιοφορίδης 12, Βενιζέλος 8 (2), Σπανίδης 3 (1), Τσουματίδης 3 (1), Προύσαλης 18 (1), Κώστας 19 (2), Συμεωνίδης 3, Κάτσιος 6 (1)

Νέστωρ (Γιαννακός): Ζωγράφος 13 (1), Περατινός 7, Κοτσάνος, Βούρκας 4, Πισχιτζής 5, Κατιγκάς 8 (1), Μητακίδης 24 (6), Γιαμπάνης 7 (1)