Εύκολη νίκη για το παιδικό του Μακεδονικού

894

Νίκη για την ομάδα του Μακεδονικού στο πρώτο παιχνίδι με τον Βάο με 63-44.Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλές κακές επιλογές σε επίθεση και άμυνα για τις δύο ομάδες γεγονός ίσως του άγχους που είχαν οι παίκτες.Το ημίχρονο βρήκε τον Βάο μπροστά με 20-22. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός κατέβηκε πιο αποφασισμένος παίρνοντας κεφάλι στο τρίτο δεκάλεπτο με 42-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες των γηπεδούχων παίζοντας καλή άμυνα και με ένα 21 – 6 στην επίθεση έφτασε στο τελικό 63 – 44, και όλα πλέον θα κριθούν στην έδρα του Βάο μετά το Πάσχα.

Διαιτητές: Χατζίδου, Αγγελίδης  Δεκάλεπτα: 11-11, 20-22, 42-38, 63-44

Μακεδονικός (Γουναρίδης): Καραγκιόζης 11(3), Παπαδόπουλος 10(2), Εμμανουηλίδης 8, Καλαιτζής, Καράκαρης 22(2), Κυλαντωνίδης 10(2), Καβούκης, Αμπατζίδης, Λαζαρίδης, Κιορπές, Καλαποθαράκος 2.

ΒΑΟ (Αραιτζόγλου): Ταζόπουλος 11, Παρασκευάς Δ 5(1), Μούτσιος 14(2), Ζώης 5(1), Εξιόγλου 4, Στολτίδης , Γκαλέτσης 5(1), Νάκος, Χαρπαντίδης, Χατζόπουλος, Παρασκευάς Ν.