Εφηβικό: Στον τελικό με ανατροπή ο Μαντουλίδης

543

Στην αναμέτρηση μεταξύ του Μαντουλίδη με τον ΠΑΟΚ για την ημιτελική φάση του εφηβικού πρωταθλήματος, τα εκπαιδευτήρια με ανατροπή στο τέλος πήραν το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό αφού επιβλήθηκαν με 66-61.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στην αμυντική τους λειτουργία και να βρίσκουν με δυσκολία λύσεις στο σκοράρισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων, 17-14. Παρόμοιο ρυθμό είχε και η δεύτερη περίοδος, με το σκορ στο 14’ να είναι 25-24 υπέρ του Μαντουλίδη. Σε εκείνο το σημείο οι ασπρόμαυροι με τον Αλέξανδρο Βαρυτιμιάδη κύριο εκφραστή των επιθετικών τους πρωτοβουλιών, έκαναν ένα σερί 12-0 και διεύρυναν τη διαφορά τους, 36-25 στο 18’. Στο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Βαβρίτσα προηγούνταν με 38-27.

Μετά την ανάπαυλα, τα εκπαιδευτήρια προσπάθησαν να συμμαζέψουν τη διαφορά και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Κάτι που κατάφεραν αφού περιόρισαν αισθητά τους αντιπάλους τους και μείωσαν στους τέσσερις 52-48 στο 30’. Στη τελευταία περίοδο το ματς ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο και πήγαινε πόντο-πόντο. Οι ομάδες παρά τις προσπάθειες που έκαναν για να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας δεν τα κατάφεραν. Ένα λεπτό πριν τη λήξη το σκορ ήταν 61-61. Στο διάστημα που απέμενε η ομάδα του Μαντουλίδη πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή. Με μεγάλη συγκέντρωση από τη γραμμή των βολών νίκησαν με 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 27-38, 48-52, 66-61. Διαιτητές: Λαζαρίδης, Θεοδώρου.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Νικολαϊδης): Νικολάου 3(1), Παπαρέγκας 3(1), Σιόλογκας 13, Χριστοδούλου, Δεληγεώργης 9, Ναούμης 17(4), Ελευθερίου 2, Σλαφτσάκης 10, Βελισσαρίου 5(1), Μπακιτρτζής 4, Θωμαϊδης, Γεωργάκης.

ΠΑΟΚ (Βαβρίτσας): Τσεσμετζής 7, Μπανιώτης 2, Μαλούνας 1, Βαρυτιμιάδης 19(3), Λιάπης 12(2), Αμπαράς 18(6), Γκουτζιομήτρος, Γκατζιάς 2.