Εφηβικό: Στον ΠΑΟΚ το χάλκινο μετάλλιο

413

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο ΠΑΟΚ μετά την νίκη του με 72-69 επί της ΧΑΝΘ στο μικρό τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του με το σκορ συνεχώς να εναλλάσσεται και τους ασπρόμαυρους να επικρατούν ύστερα από τρίποντο του Λιάπη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά και να καταφέρνει από το 3’ να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, 7-2. Οι παίκτες της ΧΑΝΘ αντέδρασαν άμεσα και όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά πήραν και το προβάδισμα με ένα επιμέρους σκορ 12-6, 14-13 στο 8’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-16.

Αυτή η εξέλιξη αφύπνισε το συγκρότημα του Βαβρίτσα που με καλή αμυντική λειτουργία και σωστές επιλογές στην επίθεση, έφτασε στο +10, 28-18 στο 16’. Μία διαφορά όμως την οποία δεν κατάφερε να διατηρήσει μέχρι την ανάπαυλα, με τη ΧΑΝΘ να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας τέσσερις πόντους μπροστά στο σκορ, 36-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΧΑΝΘ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με τον Γιαννάκη να δίνει με κάθε τρόπο λύσεις στο σκοράρισμα διεύρυνε τη διαφορά, 43-34 στο 26’. Ο δικέφαλος του Βορρά αφυπνίστηκε και κατάφερε να συμμαζέψει τη διαφορά, 47-44 στο 30’. Στη τελευταία περίοδο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με κανένα από τους δύο συλλόγους να μην μπορεί να δημιουργήσει μία διαφορά. Με το σκορ να είναι 69-69 δέκα δεύτερα πριν το τελικό σφύριγμα, ο Λιάπης με τρίποντο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-32, 47-44, 69-72. Διαιτητές: Μοσχοτόγλου, Κοϊμτζόγλου.

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Γιαννάκης 21(2), Αμπατζίδης 4, Καλογεράτος 14(4), Γκούμας, Σαχπατζίδης 4, Σταματέλος 11(2), Κρήττας 4, Μαλλίδης 2, Παπαχρήστου 9, Αχίλε.

ΠΑΟΚ (Βαβρίτσας): Τσεσμετζής 4, Γκάτζιας 13(1), Αμπαράς 9, Λιάπης 12(2), Μαλούνας 7(1), Ντομόπουλος, Βαρυτιμιάδης 18, Πάπος, Μπανιώτης 2, Γκουτζιομήτρος 7(2), Μηντζαρίδης.