Εφηβικό: Πρόκριση στη παράταση για ΧΑΝΘ

617

Στο φάιναλ-φόρ του πρωταθλήματος παίδων προκρίθηκε η ΧΑΝΘ μετά τη σημερινή της νίκη με 85-78 επί των ΑΚΘ Αστεριών. Η ομάδα της ΧΑΝΘ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της. Έτσι στο ημίχρονο προηγούνταν με 42-31.

Μετά την ανάπαυλα όμως τα ΑΚΘ Αστέρια παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένα και με ένα επιμέρους σκορ 15-5 μείωσαν στο πόντο, 47-46. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-53 υπέρ της ΧΑΝΘ. Στη τελευταία περίοδο το συγκρότημα του κόουτς Γκαϊτατζή αν και είχε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη αφού ξέφυγαν δύο φορές με οκτώ πόντους, ισοφαρίστηκαν σε 73-73 με το ματς να πηγαίνει στη πεντάλεπτη παράταση. Εκεί οι παίκτες της ΧΑΝΘ ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην επικράτηση με 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 42-31, 59-53, 73-73(κ.α.), 85-78. Διαιτητές: Μοσχοτόγλου, Κοϊμτζόγλου.

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Γιαννάκης 19(2), Αχίλε 2, Καλογεράτος 17(2), Γκούμας 3(1), Σαχπατζίδης 9, Σταματέλος 20(2), Κρήτας, Μαλλίδης, Παπαχρήστου 15.

ΑΚΘ ΑΣΤΕΡΙΑ (Νικολαϊδης-Ακριτίδης): Πρωτούλης 15(1), Πηλίτσης 8, Χαραλαμπίδης, Αγγέλου, Θεοδοσιάδης, Αναστασίου 12, Πουλιανίτης 28(3), Μήτογλου 4, Ακριτίδης 11, Πασούδης.