Εφηβικό: Πρωταθλητής ο Μαντουλίδης

462

Σε μία αναμέτρηση διαφήμιση του μπάσκετ, ο Μαντουλίδης επικράτησε με 63-60 του Άρη στο μεγάλο τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με πολύ όρεξη και πάθος. Ο Μαντουλίδης όμως είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και έτσι βρέθηκε στο +6, 13-7 στο 5’. Στο διάστημα που απέμενε για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι κίτρινοι με τους Πέτρο Γερομίχαλο και Βεζένκοφ να σκοράρουν με κάθε τρόπο μείωσαν σε 19-16 στο 10’.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Άρη «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα, 29-23 στο 16’. Τα εκπαιδευτήρια παρά τη προσπάθεια που κατέβαλαν, δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια όντας δέκα πόντους πίσω, 39-29 στο 20’.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχιζε να ελέγχει το ρυθμό. Στη μεγαλύτερη διάρκεια είχε ένα προβάδισμα πάνω από πέντε πόντους, με το σκορ στο 27’ να είναι 47-39. Ο Μαντουλίδης όμως είχε τις λύσεις και με ένα σερί 7-0 μείωσε στο πόντο, 47-46 στο 29’. Οι κίτρινοι με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γράβα, διεύρυναν και πάλι τη διαφορά, 52-46 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός. Το συγκρότημα του Νικολαϊδη με ένα επιμέρους σκορ 9-2 πήρε μετά από αρκετό διάστημα ξανά το προβάδισμα, 55-54 στο 35’. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν στις άμυνες τους με αποτέλεσμα να βρίσκουν με το σταγονόμετρο λύσεις στο σκοράρισμα. 5’’ πριν τη λήξη τα εκπαιδευτήρια προηγούνταν με 61-57. Ο Άρης με τρίποντο του Βεζένκοφ μείωσε σε 61-60 οκτώ δέκατα πριν το τελικό σφύριγμα. Όμως η ολική επαναφορά δεν ήρθε ποτέ για τους κίτρινους με τον Νικολάου από τη γραμμή των βολών να διαμορφώνει το τελικό 63-60.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-29, 52-46, 60-63. Διαιτητές: Μήτσιου, Πολυχρονιάδης.

ΑΡΗΣ (Δημητρίου-Κυριαζής): Μποχωρίδης 9, Γερομίχαλος Δ. 2, Γερομίχαλος Π. 9, Κελεσίδης 4, Βεζένκοφ 22(1), Γράβας 10(2), Φλιάτης, Καρανώτας 2, Βασιλειάδης 2, Αμπατζάς.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Νικολαϊδης): Νικολάου 6, Παπαρέγκας, Σιόλογκας 7, Χριστοδούλου, Ναούμης 2, Ελευθερίου 2, Σλαφτσάκης 12(1), Βελισσαρίου 19(1), Μπακιρτζής, Θωμαϊδης, Δεληγιώργης 8(1), Γεωργάκης 7.