Εφηβικό: «Κλείδωσε» τη πρόκριση στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης

501

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημιτελικής φάσης των εφήβων μεταξύ του Άρη με τη ΧΑΝΘ, οι κίτρινοι επικράτησαν με 77-63 και προκρίθηκαν στο μεγάλο τελικό.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό και συνεχώς συμβάδιζαν στο σκορ, 15-14 στο 8’. Στο εναπομείναν διάστημα οι παίκτες του Άρη με ένα επιμέρους σκορ 9-4 διαμόρφωσαν το 24-18 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άρης συνέχισε να έχει το πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και έτσι έφτασε για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, 29-18. Η ομάδα της ΧΑΝΘ όμως είχε τις λύσεις και κατάφερε να μειώσει σε 31-29 στο 17΄. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-34 υπέρ των κίτρινων.

Με τους Μποχωρίδη και Γερομίχαλο να δίνουν με κάθε τρόπο λύσεις στο σκοράρισμα, ο Άρης επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και με ένα σερί 21-0 διεύρυνε το σκορ, 56-34 στο 27’. Το σύνολο του Πέτρου Γκαϊτατζή έδειχνε να μην μπορεί να βρει τις λύσεις να περιορίσει την αντίπαλη ομάδα με τους κίτρινους να προηγούνται στο 30’ με 14 πόντους, 62-48. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τους κίτρινους που έφτασαν στην επικράτηση με 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 35-34, 62-48, 77-63. Διαιτητές: Γκούμας, Σιταρίδης.

ΑΡΗΣ (Δημητρίου-Κυριαζής): Μποχωρίδης 15(1), Αμπατζάς 3, Γερομιχαλός Δ. 1, Γερομιχαλός Π. 16, Κελεσίδης 3, Βεζένκοφ 24(1), Γράβας 6, Φλιάτης, Καρανώτας 3, Βασιλειάδης 6(1).

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Γιαννάκης 18(3), Αμπατζίδης 3(1), Καλογεράτος 8(1), Γκούμας 3(1), Σαχπατζίδης 11, Σταματέλος 9, Κρήττας 2, Μαλλίδης 2, Παπαχρήστου 7.