Ευρωπαϊκό U20: Σουηδία-Γερμανία 72-66

689

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών η Σουηδία επικράτησε 72-66 της Γερμανίας στα Χανιά, για τον πρώτο όμιλο, στον οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα.

Η Σουηδία καθοδηγούμενη από τον Μπίργκαντερ ξέφυγε με 17-8 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Γερμανία χάρη κυρίως στους Χούιτς και Κράτσερ απάντησε με ένα 11-0 και πήρε τα ηνία του αγώνα (17-19) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά όχι για πολύ, καθώς με ένα 8-0 βρέθηκε ξανά να κυνηγά τους αντιπάλους της (25-19), που έκλεισαν το ημίχρονο προπορευόμενοι με 31-30. Η γερμανική άμυνα και τα τρίποντα του Μπέισλαγκ έφεραν την ανατροπή (35-43), όμως η Σουηδία αντέδρασε και ανέκτησε το προβάδισμα (49-48). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τον Μπέρκελουντ να κάνει τη διαφορά, πρώτα ευστοχώντας σε τρίποντο και εν συνεχεία κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ από τον Σνάιντερ.

Διαιτητές: Τολγκά Σαχίν (Ιταλία), Μπόρις Κρέιτς (Σλοβενία), Ηλίας Κουνελλές (Κύπρος).
Δεκάλεπτα: 17-13, 31-30, 49-48, 72-66.

Σουηδία (Σβένσον): Άρβιντσον 2 Χάνσον 12, Λάρσον 5, Σιόλιν 7, Λεσέσν, Μπέρκελουντ 9, Μπίργκαντερ 19, Άπελγκρεν, Μπράντμαρκ 3, Γιόχανσον 15.

Γερμανία (Ρεντλ): Τσέεμπ, Μπέισλαγκ 13, Χούιτς 9, Γιάλοβ 6, Σνάιντερ 5, Βάγκνερ 6, Βανκ 3, Φρόιντενμπεργκ 2, Κράτσερ 14, Κιλ, Κρέμερ 8.