Ευρωπαϊκό U20: Ουκρανία-Λιθουανία 79-92

726

Με νίκη της Λιθουανίας επί της Ουκρανία (92-79) ξεκίνησε το πρόγραμμα των αγώνων του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών (U20) στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λιθουανία με επιθετικό κρεσέντο και αιχμή του δόρατος τον Μπιρούτις  κυριάρχησε απόλυτα. Η διαφορά στο σκορ έφτασε και στο +20 (31-51).  Στην επανάληψη όμως ή εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Η Ουκρανία βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και ψαλίδισε την διαφορά. Στο 35’ έφτασε στους 6 πόντους (72-78). Από’ κει και πέρα όμως η Λιθουανία είχε την ψυχραιμία στην επίθεση και κατάφερε σχετικά άνετα να φτάσει στο τελικό 92-79.

Διαιτητές: Ζουπάροβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Χέρμπερτσον (Ισλανδία)

Δεκάλεπτα: 20-36, 40-57, 58-68, 79-92

Ουκρανία (Μίκελσον): Βατάζχοκ  3, Τκατσένκο 8, Τιρτίσνικ 2, Γιάγκοντιν, Μουσιένκο 6 (2), Μικχαϊλιούκ 25 (5), Μπεροζκίν, Παβλόφ 19 (2), Σκαπίντσεφ 5, Αντονένκο 1, Ζοτόφ 10 (1)

Λιθουανία (Κιλτιναβίτσιους): Μπελιαούσκας 11 (1), Ντιενίνις 5 (1), Λουκοσιούνας 3 (1), Μικαλούσκας 2, Μπιρούτις 27, Βάρνας 17 (3), Έχοντας 22, Μπερούτκα 3 (1), Κατσιούσκας 2