Ευρωπαϊκό U20: Μαυροβούνιο-Ισλανδία 50-60

696

Η Ισλανδία επικράτησε 60-50 του Μαυροβουνίου για τον δεύτερο όμιλο του Ευρωπαϊκού U20 στα Χανιά.

Το πρώτο μέρος είχε δύο εκ διαμέτρου αντίθετες όψεις, με το Μαυροβούνιο να κυριαρχεί στο πρώτο δεκάλεπτο (16-2, 21-7), αλλά την Ισλανδία να αντιδρά και με πρωταγωνιστή τον Χλίνασον να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (27-29). Η ομάδα του Φίνουρ Στέφανσον έφτασε στην τρίτη περίοδο και στο +7 (33-40) και με οκτώ στην τέταρτη (48-56) διατηρώντας το προβάδισμα που είχε μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Πηλοΐδης (Ελλάδα), Μαρτολίνι (Ιταλία), Έρικσον (Σουηδία).
Δεκάλεπτα: 21-7, 27-29, 44-45, 50-60

Μαυροβούνιο (Ντούμπλιεβιτς): Τσόροβιτς, Μπάκιτς 5, Στάροβλαχ 2,  Βοΐνοβιτς 4, Γκρκόβιτς 2, Καλουτζέροβιτς, Τσέκιτς 7, Πόποβιτς 7.

Ισλανδία (Στέφανσον): Χ. Χέρμανσον 2, Α. Χέρμανσον, Γκούντμουντσον, Βίγκνισον, Πάλσον 2, Θορμπιάναρσον 8, Στέφανσον 3, Γκίλφασον 2, Κρίστιανσον, Χλίνασον 12.