Ευρωπαϊκό U20: Ισλανδία-Γαλλία 50-58

666

Η Γαλλία επιβλήθηκε 58-50 της Ισλανδίας σε αγώνα για τον δεύτερο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 που έγινε στα Χανιά.

Από το πρώτο λεπτό ήταν εμφανές πως οι άμυνες ήταν το πρώτο μέλημα για τις δύο ομάδες. Η Γαλλία ξέφυγε νωρίς με διψήφια διαφορά (4-14), που όμως δεν κατάφερε να συντηρήσει ή να αυξήσει, καθώς οι Ισλανδοί παρά την αστοχία τους στα μακρινά σουτ (0/12 τρίποντα στο ημίχρονο) πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -5 (17-22). Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τους «τρικολόρ» στο +11 (20-31), όμως η Ισλανδία με αιχμή τον Χλίνασον επέστρεψε στο ματς κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Πάλσον (36-38). Τα πολύ άσχημα ποσοστά στα τρίποντα (4/32) και δύο σημαντικά καλάθια του Νουά έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά της Γαλλίας.

Διαιτητές: 9-14, 17-22, 36-38, 50-58.
Δεκάλεπτα: Μάριτσιτς (Σερβία), Εστερόν (Ισραήλ), Μπελιάκοφ (Ρωσία).

Ισλανδία (Στέφανσον): Χ. Χέρμανσον 9, Α. Χέρμανσον, Γκούντμουντσον, Βίγκνισον, Πάλσον 14, Θορμπιάναρσον 1, Γιόνσον 10, Στέφανσον, Χάλντορσον, Γκίλφασον, Χλίνασον 16 (15 ριμπ, 6 τάπες, 4 ασίστ).

Γαλλία (Τουπάν): Οκόμπο 9 (7 ριμπ.), Ονά Εμπό 2, Μπενγκαμπέρ 8, Πουαριέ 10 (11 ριμπ.), Γετνά, Ντενίς 11, Γκομπόλ 2, Νουά 12 (9 ριμπ.), Εργκό 4, Γκουντού-Σινιά, Βοτιέ, Ντιαβαρά.