Ευρωπαϊκό Νέων Ανδρών: Το πανόραμα της αγωνιστικής (9/7)

500

Με συναρπαστικούς αγώνες συνεχίστηκε, στη 2ηημέρα του, το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, που διεξάγεται στο Ηράκλειο. Η Εθνική Ομάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στη Λιθουανία, χάνοντας με 62-80, ενώ στον έτερο αγώνα του ομίλου της, η Κροατία επικράτησε της Πολωνίας με 64-53.

Στον πρώτο, χρονικά, αγώνα, στο νέο κλειστό του Ηρακλείου, στα «Δύο Αοράκια», η Εσθονία επικράτησε με 81-74 του Μαυροβουνίου μετά από σκληρό αγώνα που κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Εσθονοί είχαν το προβάδισμα εξ αρχής, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (56-66), όμως οι Μαυροβούνιοι δεν το έβαλαν κάτω. Ισοφάρισαν σε 66-66, όμως μέχρι εκεί. Με υπεροχή κάτω απ’ τα καλάθια η Εσθονία πήγε πάλι στους +5 πόντου (68-73) και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον Β’ Όμιλο. Ξεχώρισαν οι

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20 πέτυχε και η Γερμανία, επικρατώντας της Ισλανδίας στο τέλος με 83-81, για τη 2η αγωνιστική του Δ’ ομίλου στο κλειστό του Πανεπιστημίου. Οι παίκτες του Ιμπραχίματζιτς προηγήθηκαν με 74-67 στο 32′ ωστόσο οι Ισλανδοί αντέδρασαν και σχεδόν δύο λεπτά πριν από τη λήξη, προσπέρασαν με 81-80. Το καλάθι του Φρου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Γερμανούς με 82-81 και αποδείχθηκε καθοριστικό αφού οι Σκανδιναβοί αστόχησαν στις τελευταίες επιθέσεις τους. Με μια βολή ο Σρέντερ -που ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21π.- διαμόρφωσε το τελικό 83-81. Κορυφαίος αλλά και μοιραίος της Ισλανδίας ήταν ο Κιάρτανσον με 21π., όσους σημείωσε και ο Θράσταρσον.

Η Ιταλία πήρε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά επικρατώντας του Ισραήλ με 66-50, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και ελέγχοντας ριμπάουντ και κατ’ επέκταση ρυθμό. Προηγήθηκε με 35-32 στο ημίχρονο και εδραίωσε την υπεροχή της με ένα σερί 18-6 στο τρίτο δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη με σχετική άνεση στη συνέχεια. Είχε κορυφαίο τον Μαρέτο με 10 πόντους, ενώ οι 18 πόντοι του Γιάκοβ δεν έφταναν για τους Ισραηλινούς.

Μετά από ένα δυνατό αγώνα στο πλαίσιο του τρίτου ομίλου (όπου βρίσκεται και η Εθνική μας), η Κροατία σημείωσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση σε βάρος της Πολωνίας με 64-53. Οι νικητές είχαν μια μικρή υπέρ τους διαφορά απ’ το ξεκίνημα, έχοντας τους «δίδυμους πύργους» Ζβόνιμιρ και Τόμισλαβ Ίβισιτς κορυφαίους με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα (21 ριμπάουντ συνολικά), ενώ από τους Πολωνούς ο Βίλτσεκ ήταν ο μοναδικός «διψήφιος» με 12 πόντους.

Ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο (το δεύτερο) ήταν υπεραρκετό για τη Γαλλία προκειμένου να διπλασιάσει τις νίκες της στον Δ’ όμιλο της διοργάνωσης. Οι “τρικολόρ” επιβλήθηκαν της Σλοβενίας με 81-61 στο κλειστό του Πανεπιστημίου, παρουσιάζοντας μια ομάδα με πολλές επιλογές στην επίθεση. Ο Καμαρντίν διακρίθηκε για τους νικητές με 20 πόντους και ο Τσιάνι με 14π. ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων που έχουν ρεκόρ 0-2 ως τώρα.

Στον τελευταίο, χρονικά, αγώνα, στο «Νέο Κ.Γ. Ηρακλείου», που ήταν κι αυτός συναρπαστικός, η Τουρκία μετά από σκληρή «μάχη» επικράτησε με 70-67 του Βελγίου, πετυχαίνοντας έτσι τη 1η της νίκη στον Α’ Όμιλο, όπου όλες οι ομάδες πλέον έχουν από μία νίκη.

Οι νικητές κατάφεραν να είναι πιο αποτελεσματικοί στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο (32-30 ημίχρονο, 56-55 στο 32’, 57-60 στο 37΄, 68-65 στα 28’’ ) και να πάρουν τους δύο βαθμούς. Ξεχώρισε για τους νικητές ο Εφέογλου με κρίσιμα σουτ στο τέλος (12 πόντοι) και ο Γιγκίτογλου με double/double (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ για τους ηττημένους ο Τάις Ντε Ρίντερ (26 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Την ίδια ώρα στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης η Ισπανία επικράτησε και της Σερβίας με 76-54. Οι Ίβηρες ξέφυγαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 15π. (59-44) και άφησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο άποντους τους Σέρβους για έξι λεπτά, πηγαίνοντας έτσι στο +27 (71-44) και να «σφραγίσουν» εύκολα το 2-0 στον Β’ Όμιλο. Ο Καϊσέδο με 15 πόντους και ο Νούνιες με 8 ασίστ ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ πρώτος σκόρερ των Σέρβων ήταν ο Πέτροβιτς με 14 πόντους.

Οι αγώνες συνεχίζονται τη Δευτέρα 10/7 με την 3ηαγωνιστική των ομίλων και στα δύο γήπεδα της διοργάνωσης, στο Ηράκλειο.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής (9/7)