Ευρωπαϊκό Εφήβων: Ελλάδα-Σλοβενία 70-68

453

Ο Μωραϊτης ήταν ο πρωταγωνιστής των τελευταίων λεπτών και τελικά σφράγισε και τη νίκη της Ελλάδας επί της Σλοβενίας διαμορφώνοντας το 70-68.

Αύριο (17.30) η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Σερβία για την 9η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων στη Σαμψούντα.

Η Εθνική Εφήβων έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Από το 5-7 (4’20’’) έφτασε στο 24-9 (11’) και το 26-11 (13’) και κάπου εκεί οι Σλοβένοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Μείωσαν ως τους εννέα πόντους στο ημίχρονο (34-25) και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ακόμη καλύτερα στην τρίτη περίοδο. Ένα διάστημα στο οποίο η διαφορά δεν ξέφυγε για καμία από τις δύο ομάδες με τη Σλοβενία να ισοφαρίζει (40-40, 24’) και τις δύο ομάδες κοιτώντας η μία την άλλη στα μάτια (52-52).

Η τέταρτη περίοδος μπήκε με το πρώτο προβάδισμα των τυπικά φιλοξενούμενων μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Έφτασαν το 52-55 (30’30’’) με την Ελλάδα να αντιδρά άμεσα με τους Τάταρη και Μωραϊτη για το 57-55 (32’) και τον Έλληνα γκαρντ να οδηγεί και στο +4 (61-57, 33’). Η ελληνική ομάδα έφτασε ως το +5 (64-59 στο 36’30’’, 65-60 στο 37’35’’), ο Μωραϊτης με γκολ φάουλ έγραψε το 68-65 στο 39’, αλλά οι Σλοβένοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Γιούρτσεκ και 48’’ για τη λήξη (68-68). Ο από μηχανής θεός ήταν και πάλι ο Μωραϊτης, ο οποίος μετά το άστοχο του Τάταρη και το ριμπάουντ των Σλοβένων, έκλεψε την μπάλα και έγραψε το 70-68 με 3’’ για το τέλος, δίνοντας και τη νίκη στην Εθνική Εφήβων.

Δεκάλεπτα: 20-9, 34-25, 52-52, 70-68

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Λούντζης 9 (9ρ, 6α, 2κ.), Σκουφής, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 11, Χρηστίδης 7, ΚαλαΪτζάκης 13, Μωραϊτης 12, Παπαδάκης Κ., Κουρέπης 7, Τάταρης 11, Παπαδάκης Στ.

Σλοβενία (Φάρτεκ): Οζέγκοβιτς 17, Κουντς, Σκέντελι 5, Στέμπλαϊ, Σούσα 4, Μπράτετς 12, Κράλι, Βέσελ 9, Γιάνεζιτς 4, Γιούρτσεκ 10, Σίσκα 7, Μλάκαρ