Ευρωπαϊκό Εφήβων: Ελλάδα-Σερβία 74-67

795

Η Εθνική Εφήβων έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων στη Σαμψούντα με το 74-67 επί της Σερβίας, καταλαμβάνοντας την ένατη θέση στην τελική κατάταξη.

Η Σερβία υπό τις οδηγίες του Μίλαν Γκούροβιτς ήταν αυτή που είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το 2-0 (1’) από τον Αγραβάνη έγινε γρήγορα 9-18 (6’) με τους Σέρβους να χρησιμοποιούν τα ριμπάουντ, το γρήγορο ρυθμό, αλλά και την ευστοχία τους από κάθε σημείο του γηπέδου. Η Ελλάδα αντέδρασε βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, προσπαθώντας παράλληλα περισσότερο στην άμυνα για να μειώσει στους δύο πόντους (16-18 στο 8’30’’ και 18-20 στο 10’).

Η δεύτερη περίοδος είδε τους Σέρβους να παίρνουν και πάλι ένα ικανό προβάδισμα (20-32, 14’40’’), Μωραϊτης και Λούντζης βοήθησαν την ελληνική ομάδα να πλησιάσει (29-37, 16’50’’) με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται: Η Σερβία ξέφυγε με 11 (29-40, 17’20’’), για να κάνουν και πάλι ένα βήμα πιο κοντά οι Έλληνες παίκτες με τον Σκούφη να ευστοχεί από τα 6μ75 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη. Μπορεί οι τυπικά φιλοξενούμενοι να έφτασαν στο +6 (41-47, 23’), αλλά η ελληνική ομάδα αντέδρασε σωστά, βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες με τον Κώστα Παπαδάκη να δίνει το προβάδισμα (52-51, 28’40’’) και τον Γιάννη Αγραβάνη να τον μιμείται για το 55-53 (30’). Ο ίδιος μαζί με τον Καλαϊτζάκη και τον Λούντζη συνέχισαν πίσω από τη γραμμή τριών πόντων ως το +7 (64-57, 33). Οι τρεις Έλληνας γκαρντ οδήγησαν στο +10 (70-60, 38’15’’) με τον Μιχάλη Λούντζη να φτάνει σε νταμπλ  νταμπλ (17π., 10ρ.), αλλά να χρεώνεται στη συνέχεια με αντιθλητικό φάουλ με 52’’ για τη λήξη. Ο ίδιος έφτασε σε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, ο Μωραϊτης έφτασε ως το αντίπαλο καλάθι για το 74-65 με τον Μούσιτς να διαμορφώνει το 74-67.

Δεκάλεπτα: 18-20,  36-43, 55-53, 74-67

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Λούντζης 19 (10ρ, 3α, 3κλ, 1κ), Σκούφης 3, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 12 (7ρ, 2κ), Χρηστίδης 6, Καλαϊτζάκης 9, Μωραϊτης 18 (6ρ, 5κλ), Παπαδάκης Κ. 3 (3α), Κουρέπης 2, Τάταρης (6ρ), Παπαδάκης Στ. 2

Σερβία (Γκούροβιτς): Τζόρτζεβιτς 4, Ουσκόκοβιτς 2, Μομίροφ 9, Μίσκοβιτς, Μπέσλατς, Μούσιτς 17, Ραντάνοφ 18, Σίμανιτς, Γκλίσιτς 13, Στεπάνοβιτς 2, Νίκολιτς 2, Σίμοβιτς