Ευρωλίγκα: Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 87-86 (pics, vid)

181

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ρεάλ 87-86 για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις οκτώ νίκες στη διοργάνωση.

Με αφετηρία την άμυνά του και τον Παπαγιάννη να κερδίζει τις περισσότερες μάχες από τον Ταβάρες, οι «πράσινοι» έκαναν ιδανική εκκίνηση στο ματς φτάνοντας στο 22-9 στην πρώτη περίοδο. Νέντοβιτς και Παπαπέτρου πρόσφεραν λύσεις στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 41-32. Με τους Τέιλορ και Τόμπκινς να δίνουν σκορ από τον πάγκο οι φιλοξενούμενοι με ένα 10-0 πλησίασαν στο καλάθι, 56-54, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού, ωστόσο, ήταν εξαιρετική και με τον αρχηγό του και τον Μέικον να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους η διαφορά έφτασε στο 76-63 στα μισά της τελευταίας περιόδου. Η Ρεάλ με άμυνα ζώνης και διαδοχικά τρίποντα πλησίασε στους πέντε, 80-75, με δύο λεπτά να απομένουν, αλλά το τρίποντο του Σαντ-Ρος και τα βήματα του Ντεκ κράτησαν τους γηπεδούχους ως το τέλος στο προβάδισμα.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τάπες ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού , ενώ 15 πόντους είχε ο Ιωάννης Παπαπέτρου και από 13 οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζέρεμι Έβανς.

Δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86