Ευρωλίγκα: Μπασκόνια-Ολυμπιακός 62-72 (pics)

91

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 72-62 της Μπασκόνια στη Βιτόρια για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο, όταν και προηγήθηκαν με έντεκα (7-18). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (21-20) και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Το καλό τρίτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού τού επέτρεψε να αποσπαστεί με οκτώ (31-39), όμως και πάλι οι Βάσκοι αντεπιτέθηκαν και πήραν προβάδισμα, 53-50, αλλά μετά το 60-60 ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με οκτώ πόντους και μία ασίστ οδήγησε την ομάδα του στο +10 (60-70) και ουσιαστικά την εξασφάλιση της νίκης.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 13 νίκες σε 22 αγώνες και παρέμεινε στην έκτη θέση της κατάταξης. Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 17 και ο Σάσα Βεζένκοφ με 15 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Κώστας Παπανικολάου και Τόμας Γουόκαπ. Για τους γηπεδούχους ο Άλεκ Πίτερς είχε 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72