Ευρωλίγκα: Άλμπα-Ολυμπιακός 90-75 (pics)

138

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 90-75 από την Άλμπα στο Βερολίνο για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μετά το αρχικό 11-6 των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα μικρό προβάδισμα (14-17, 24-28) στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως ένα πολύ κακό τελευταίο τρίλεπτο επέτρεψε στην Άλμπα να πάει στα αποδυτήρια με 37-30. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και προσπέρασε, 39-40, ωστόσο και πάλι τα προβλήματα στην άμυνα και η αστοχία στην επίθεση έκαναν την εμφάνισή τους. Η γερμανική ομάδα αποσπάστηκε με 55-46 και έχτισε διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο «καθαρίζοντας» το ματς με το τρίποντο του Λο που έκανε το 85-68 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 και ο Χασάν Μάρτιν με 17 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ η Άλμπα είχε πρωταγωνιστή τον Μαόντο Λο με 27 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75