Εκτός έδρας νίκη για το προπαιδικό του Αχιλλέα Τριανδρίας επί του Μαντουλίδη

560

Άλλη μία νίκη προσέθεσε το  Προπαιδικό Development του Αχιλλέα τριανδρίας μας απέναντι στην μέχρι πρότινος αήττητη  ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη με 49-60.

Ο αγώνας ξεκίνησε αμφίρροπος, και οι δύο ομάδες με δυσκολία πετύχαιναν καλάθι δίνοντας έμφαση στις δυνατές προσωπικές άμυνες .

Αν και πιο ψηλή η ομάδα του Μαντουλίδη δεν κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν –καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα- δεύτερες και τρίτες επιθέσεις.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Αχιλλέα Τριανδρίας με καταπληκτικές άμυνες και πίεση σε όλο το γήπεδο στο κατέβασμα της μπάλας εγκλώβισε την ομάδα του Μαντουλίδη και την ανάγκασε να πετύχει μόνο 5 πόντους. Επιμέρους σκορ 5 – 18.

Το τάιμ άουτ όμως  και οι φωνές του Γιώργου Κοντονάσιου επανέφεραν την τάξη και η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 32-45.Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό με τους παίκτες του Αχιλλέα να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου.

Δεκάλεπτα: 13-11, 18-29, 32-45, 49-60. Διαιτητές: Εκλεκτός ,Στούμπος
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ ΜΑΣ (Βλόστος):Φαρμάκης,Κοσμάς 2,Χ’’Παππάς 5,Παπαδόπουλος ,Κυρίδης 14,Τσιακίρης 5,Τζάμος,Χρηστίδης 10,Αναστασιάδης 7,Καλαμπόκης 4,Αγγελίδης ,Κεραμιδάς 2.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ (Κοντονάσιος): Καλαντζής, Βαρίτης 6(1), Κολοκοτρώνης 6(1),Νικολαίδης 3(1) ,Καραγιαννάκης 19(2) , Κουγιουμτζίδης, Δεσπολάρης 2, Μέλλιος 3,Μελισσανίδης 4(1),Γαβανάς 12(3),Αμανατίδης 5 .