ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Νίκη επί της Γερμανίας

262

Η Εθνική Νέων Γυναικών (U20) επικράτησε με 48-41της αντίστοιχης ομάδας της Γερμανίας και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ Κατηγορίας). Μεγάλη πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης ήταν η Αρτεμις Σπανού, η οποία τέλειωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ.
Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ενώ παρόμοια ήταν και η εικόνα των τεσσάρων πρώτων λεπτών της τρίτης περιόδου, με την Γερμανία να προηγείται με 26-29 (26′). Η Εθνική όμως, πάτησε το… γκάζι σε εκείνο το σημείο κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (37-29). Στην τελευταία περίοδο η Γερμανία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ομάδα του Θανάση Σόφτση βρήκε τις λύσεις κι έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση.
Δεκάλεπτα: 13-13, 22-23,37-29, 48-41
Ελλάδα (Σόφτσης): Σταμολάμπρου, Χριστακοπούλου , Φουράκη 6 (5ριμπ.), Καντάρα 2, Καλαμπάκου, Σλούκα 7(1), Τάρλα, Χατζηγιακουμή 6 (8 ριμπ.), Πατεράκη 1, Σπανού 25 (15 ριμπ.).
Γερμανία; Χάπελ, Γκάουντερμαν, Γκραφ 2, Βογκέλ 2, Σαάκε 6, Χένιγκσεν,Κόλμαν 5, Χέμπεκερ 5, Στσμιντ 7 (8ριμπ.), Στσνορ 2, Γκρέιναχερ 13.