Εθνική Γυναικών: Ηττήθηκε στην Σλοβενία με 70-64

243

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών στον πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά του Ερωμπάσκετ 2021. Ηττήθηκε στην πόλη Τσέλιε από τη Σλοβενία με 70-64 και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι την προσεχή Κυριακή (17/11) με την Ισλανδία στη Χαλκιδα.

Η Ελλάδα «πληγώθηκε» από τα τρίποντα της αντιπάλου, ωστόσο, έδειξε καλά στοιχεία και σίγουρα ο χρόνος δουλεύει υπέρ της.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στον αγώνα παρουσιάζοντας στο ξεκίνημα ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Πίεσε στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με 12-7 (5’ 25’’).  Τα τρία φάουλ, ωστόσο, που χρεώθηκε η Άρτεμις Σπανού στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου στοίχησαν στην Εθνική χάνοντας μια σημαντική λύση μέσα στο καλάθι, καθώς αποσύρθηκε στον πάγκο. Η Σλοβενία χτύπησε από την περιφέρεια, ανέτρεψε το σκηνικό και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε μπροστά με 36-30.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική βρέθηκε πίσω με 43-32, αλλά με ένα σερί 10-0 πλησίασε στον πόντο (43-42, 26’00’) με τις Σπανού και Παυλοπούλου να αναλαμβάνουν δράση.

Χτυπώντας από την περιφέρεια και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Εθνικής η Σλοβενία πήρε εκ νέου διαφορά (54-44) με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στον αγώνα.

Με την Ομπλακ η Σλοβενία έφερε το παιχνίδι στο +12 (56-44, στο 31’30’’), όμως  η Ελλάδα δεν κατέθεσε τα όπλα. Η Γέμελος πήρε μπροστά με την Εθνική να μειώνει σε 61-56 (34’ 30’’) και αμέσως μετά η 16χρονη Μποσγανά έφερε το ματς στους τρεις πόντους (61-58, 35’30’’).

Το ματς έγινε ντέρμπι με την Ελλάδα να δίνει μεγάλη μάχη, αλλά η Σλοβενία να είναι αυτή που τελικά κέρδισε με 70-64 το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 18-19, 36-30, 54-44, 70-64

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Στράουμπε (Γερμανία), Σταν (Ρουμανία)

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 4, Σπυριδοπούλου 5, Παυλοπούλου 12, Σπανού 18, Γέμελος 13, Μποσγανά 6, Αλεξανδρή, Σωτηρίου 6, Δίελα, Χατζηλεοντή

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.