Εθνική Ανδρών: Νίκη επί της Νιγηρίας

513

Η Εθνική Ανδρών επικράτησε 88-76 της Νιγηρίας σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Σάο Κάρλος της Βραζιλίας στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Προολυμπιακό Τουρνουά της Βενεζουέλας (2-8 Ιουλίου).

Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μαυροειδής ήταν η πρώτη πεντάδα για την Εθνική, που είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε ακόμη και με +9 (26-17). Ο Καϊμακόγλου δέχτηκε ένα χτύπημα στον προσαγωγό και αποσύρθηκε στον πάγκο. Η ίδια καλή εικόνα συνεχίστηκε για την ελληνική ομάδα στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου (34-26), αλλά το τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους ανήκε στη Νιγηρία, που αρχικά έκανε ένα σερί 9-0 (34-35) και προηγήθηκε ακόμη και με πέντε πόντους (38-43), προτού κλείσει το ημίχρονο προπορευόμενη, 42-45. Στο δεύτερο μέρος η Εθνική βρέθηκε να χάνει και με έξι πόντους (47-53) μέχρι να απαντήσει με ένα σερί 8-0 (55-53) ανακτώντας όμως μόνο προσωρινά το προβάδισμα, καθώς το τέλος της τρίτης περιόδου τη βρήκε ξανά πίσω στο σκορ, 62-64. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική με διαδοχικά τρίποντα και πρωταγωνιστή τον Σπανούλη κατάφερε να ανατρέψει το 64-69 και να φτάσει στο 83-71 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, για να πάρει τελικά τη νίκη με 88-76.

Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει αύριο (1:00π.μ. Πέμπτης) τη Νέα Ζηλανδία.

Δωδεκάλεπτα: 26-19, 42-45, 62-64, 88-76.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 3, Μπουρούσης 10, Ζήσης 10, Σπανούλης 20, Καλάθης 12, Φώτσης 3, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 3, Μάντζαρης 3, Σλούκας 3, Μπράμος, Καϊμακόγλου, Καββαδάς.

Νιγηρία: Σκιν 11,Ιμπέκουε 2, Ντιόγκου 17, Αλ Φαρούκ 8, Νταγκουντούρο 9, Ογκούτσι 7, Άρτσιμπονγκ 4, Αλάντε 16, Ογιεντέζι 2, Ογκμπούζα.