Εθνική Ανδρών: Καλή εμφάνιση και νίκη επι της Λιθουανίας

470

Η Εθνική Ανδρών επικράτησε της Λιθουανίας στο Κάουνας με 82-70 στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της εν όψει του Προολυμπιακού Τουρνουά της Βενεζουέλας (2-8 Ιουλίου).
Μάντζαρης, Μπράμος, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μαυροειδής ήταν η πρώτη πεντάδα για το ελληνικό συγκρότημα. Οι γηπεδούχοι με αιχμή τον Κλέιζα και καλά ποσοστά ευστοχίας προηγήθηκαν με 24-16 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, ωστόσο από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Ηλία Ζούρου κυριάρχησε στο παρκέ. Πέρασε μπροστά με 26-25 και έφτασε το υπέρ της προβάδισμα ακόμη και στο +14, 50-36 στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ της Ελλάδας έφτασε και στους 17 (45-62 και 54-71) με αφετηρία την καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση. Η Λιθουανία δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από το -9 (69-78) και η Εθνική έφτασε στη νίκη με 82-70.

Δεκάλεπτα: 24-18, 41-54, 57-71, 70-82.
Λιθουανία: Καλνιέτις 10, Κλέιζα 10, Ντελινινκάιτις 10, Γιανκούνας 10, Γιαβτόκας 8,