“Διπλό” τετράδας για τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου

583

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου πήρε σημαντική νίκη στην έδρα του Παναθλητικού Goalbet με 50-61 , στη μάχη που δίνει για τη είσοδο της στη πρώτη τετράδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Παναθλητικό ο οποίος βρήκε τις λύσεις που ήθελε στην επίθεση από τις Αμερικάνες του και προηγήθηκε στο μισό του πρώτου δεκαλέπτου 11-7 , αναγκάζοντας τη Δάφνη στο πρώτο τάιμ άουτ.

Η Δάφνη ισορρόπησε έπειτα το παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου (14-17), εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της κάτω από το καλάθι αλλά και κάποια λάθη του Παναθλητικού.
Νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σούμπερτ χρεώθηκε με το 3ο της φάουλ και η Ελένη Καφαντάρη την απέσυρε βάζοντας στη θέση της τη Γαϊτάνη.
3ο φάου λκαι για την Τσέσλεκ.
Στα 2.30 από το τέλος του ημιχρόνου η Δάφνη ξέφυγε με δυο τρίποντα της Μπράουν 25-31. Το ημίχρονο έληξε με την ομάδα της Δάφνης να προηγείται 30-33.
Στο 3ο δεκάλεπτο η Δάφνη ξέφυγε με 12 (35-47) και ο Παναθλητικός πήρε τάιμ άουτ (1.35). Το δεκάλεπτο έληξε 37-49 με αντιαθλητικό της Μπόικιν στην Τσέσλεκ , η οποία αστόχησε στις βολές, και εύστοχη επίθεση της Δάφνης.
Η Αξιοπούλου χρεώνεται με το 4ο φάουλ , 6.20 από το τέλος του αγώνα και με τη διαφορά υπέρ της Δάφνης στους 16. Η Μπράουν  επίσης χρεώνεται με το 4ο φάουλ  με 4 λεπτά να απομένουν για το τέλος.
Το τελικό σκορ 50-61 διαμόρφωσε η Κανταρά με σουτ από  τα 6,75.

Δεκάλεπτα: 14-17,30-33,37-49,50-61  Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Μελανίδης

Παναθλητικός ( Καφαντάρη-Λαμπρόπουλος): Παπαβασιλείου 10(2), Αναστασιάδου , Κανταρά 7(1) , Σύρρα 5, Νάστου3(1) , Κυρατζή, Μπόικιν 12, Σούμπερτ 12, Γαϊτάνη 1 .

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Βλάνη 3(1), Αλεξανδρή 7, Μανώλη 4(1), Αξιοπούλου 2, Γιαμπάνη, Τσέσλεκ 20, Τετενέ, Μπράουν 25(3).

Πηγή: spotakia.com