Διεθνές Τουρνουά U20: Ιταλία-Ισπανία 59-77

753

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να «καθαρίσει» η Ισπανία την αναμέτρηση με την Ιταλία και να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο Διεθνές Τουρνουά Νέων Ανδρών που διεξάγεται στην Κρήτη και σήμερα φιλοξενείται στο Ρέθυμνο.

Ο Ίμπον Ναβάρο είδε την ομάδα του να φτάνει στη  νίκη με το τελικό 59-77.

Η Ισπανία έδειχνε να έχει μια ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μισό του αγώνα,  η οποία μεταφράστηκε σε ένα 32-39 στα μισά της διαδρομής. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως έδειχνε κάποιες στιγμές σαν να παίζει χωρίς αντίπαλο. Το επιμέρους σκορ έγινε 6-20 και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 38-59. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο με τους Ισπανούς να φτάνουν εύκολα στη νίκη όπως υπαγορεύει και το τελικό 59-77.

Δεκάλεπτα: 12-17, 32-39, 38-59, 59-77

Ιταλία (Μπουσκάλια): Καρότι 5, Ντα Κάμπο 12, Λα Τόρε 7, Σγκορμπάτι, Πολόνε, Μορέτι 12, Τιμπέρι 4, Μπολπίν 9, Τοτέ 2, Νουοχουότσα, Καταπάν 8

Ισπανία (Ναβάρο): Ντε Λα Ρούα 2, Γκαρθία 6, Λόπεθ 15, Ρίγκο 3, Τζου 1, Μαθάιρα 11, Γιούστα 10, Σορόλα 4,  Μάρτι 3, Βίλα 2, Μπαρέιρο 9, Ιντέχεν 8, Βίλα 3