Γ’2: “Χαμογέλασε” στο τέλος το Πειραματικό

426

Συνεχίζοντας τη ξέφρενη πορεία του το Πειραματικό πέτυχε ακόμη μία νίκη απέναντι στην πολύ ανταγωνιστική ομάδα του Ατλαντα.

Ήταν μία αγχωτική και δύσκολη νίκη για τους παίκτες του Γιάννη Τσεσμετζή οι οποίοι απέδειξαν για ακόμη ένα παιχνίδι ότι είναι αγωνιστές και δεν παρατάνε κανένα παιχνίδι, παλεύοντας για τη νίκη για 40 λεπτά.

Και αυτό επιβεβαιώθηκε στο χθεσινό παιχνίδι όταν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους διαφορά  ( 50- 56 ) τέσσερα  λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Με ένα όμως επιμέρους σκορ 14-5 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη η οποία τους διατηρεί στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ2 κατηγορίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ευστοχούν στις πρώτες τους επιθέσεις αλλά οι παίκτες του Πειραματικού βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία περιόρισαν τους παίκτες  του Άτλαντα και προηγήθηκαν με  6 π. (10-16).Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 10 πόντους (23-13) για τους  γηπεδούχους αλλά έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους  φιλοξενούμενους να κλείσουν τη διαφορά στους 4π.με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι γυρνώντας την άμυνα σε ζώνη πήραν διαφορά  ακόμη και 12π. αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ , διότι με συνεχόμενα παιδαριώδη λάθη στην επίθεση και με ανύπαρκτα μπλοκ άουτ από όλους έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες του Άτλαντα να ευστοχήσουν σε 4 συνεχόμενα τρίποντα περνώντας μάλιστα μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι (45-47).

Το ντέρμπι συνεχίσθηκε και στο 4ο δεκάλεπτο με τις λεπτομέρειες να αναφέρονται παραπάνω.
Επόμενο παιχνίδι για το Πειραματικό την Κυριακή 3/3/2013 και ώρα 3:30 μ.μ.  στο ΔΑΚ Νεάπολης με αντίπαλο τον Ίκαρο Συκεών.

Δεκάλεπτα: 16-10 , 35-31 , 45-47 , 64-61. Διαιτητές: Ζάνεφ,Διβολής.

Πειραματικό (Τσεσμετζής) :Κάπτσης, Ξυδάς Α. 5(1), Πεχλιβάνης 2, Λαζαρίδης, Κεχαγιάς 11, Δημητριάδης 2, Δεμερτζής 16(2), Πετρίδης 13, Βλάχος 4, Ξυδάς Γ. 6(2), Ιατρού 5.

Ατλας ΑΟΚ (Αστεριάδης): Καλογερόπουλος 19(1), Αποστολίδης, Καβακόπουλος 7(1), Ντόκος 6(1), Κουλερίδης 15(5), Δαβιλούδης, Κολοκοτρώνης, Σταθόπουλος 4, Ζαφειράκης, Αστεριάδης, Κομψελίδης 5, Πασαλής 5(1).