Γ2: Συνεχίζει ακάθεκτο το Πειραματικό, κέρδισε και τα Καμινίκια

476

Αήττητο στην κορυφή του πέμπτου ομίλου της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών, παραμένει το Πειραματικό μετά τη άνετη νίκη με 46-70 επί των Καμινικίων. Με περίπατο συνέχισε την πορεία του το Πειραματικο που είχε ένα πολύ εύκολο βράδυ στο κλειστό της Μίκρας στο υποτιθέμενο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής του 5ου ομίλου.

Με άμυνα γρανίτη όπως δείχνει και το τελικό σκορ και στην επίθεση τους Γκαλανταν και Ιατρού σε μεγάλα κέφια το Πειραματικό πήρε άνετα τη νίκη. Τα Καμινικια προηγήθηκαν πρώτη και τελευταία φορά με 4-0. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών των Καμινικίων, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 4-5. Από εκεί και περά δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ. Η αστοχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα και καλή επίθεση για το Πειραματικό έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 24-35. Το 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Στο 3ο δεκάλεπτο η διάφορα αυξήθηκε στους 20 πόντους, για να έρθει το τέταρτο δεκάλεπτο με την διάφορα να αγγίζει τους 30 πόντους (35-64). Κάπου εκεί ήρθε η χαλάρωση και η διάφορα έπεσε στους 24. Επόμενος αντίπαλος ο Βόσπορος Καλαμαριάς την Δευτέρα 27-11-11 στις 21.00 στη Κλεάνθους.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 24-35, 35-54, 46-70. Διαιτητές: Εμμανουήλ-Κατσώνης

ΚΑΜΙΝΙΚΙΑ (Κασαπίδης): Μαυροφίδης 8, Κορδοκούσης 5, Πουλιάδης 1, Βλάχος 1, Δήμου 4, Μουκαρίκας 2, Συμεωνίδης 2, Νταβαρίνος 5, Μπιζίνης 18.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Βατός): Καπτσής 4, Ξυδάς Α. 5, Δημητρίου 4, Κεχαγιάς 4, Γεωργιάδης 4, Γκάλανταν 21 (1), Πετρίδης 2, Ξυδάς Γ. 3 (1), Ιατρού 23(4), Κορνηλάκης.