Γ’2: Πρωταθλητής χεμώνα το Πειραματικό

582

Σπουδαία νίκη που του έδωσε τη δυνατότητα να κατακτήσει την κορυφή του ομίλου βγαίνοντας πρωταθλητής χειμώνα στο Δ΄ όμιλο πέτυχε το Πειραματικό που επικράτησε εκτός έδρας των Ιπποτών Χαριλάου με 60-73.

Το σύνολο του Γιάννη Τσεσμετζή δείχνοντας καρδιά πρωταθλητή κατάφερε και γύρισε ένα παιχνίδι στο όποιο έχανε μέχρι και 17 πόντους. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός από την αρχή μέχρι το τέλος.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες μπήκαν δυνατά και καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Ετσι το τέλος του βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 17-19.
Στην δεύτερη περίοδο στο παρκέ μπήκαν μόνο οι Ιππότες και κάνοντας ένα επιμέρους 26-9 κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με 43-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων που παίζοντας φοβερό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, κάτι το οποίο ξέρουν να κάνουν καλά, μείωσαν σε 54-50.
 Στην τελευταία περίοδο, το Πειραματικό είχε πάρει ήδη φορά και συνεχίζοντας να παίζει καλό και ποιοτικό μπάσκετ κατάφερε όχι μόνο να προηγηθεί αλλά και να κερδίσει με 13 πόντους διάφορα κάνοντας στο δεύτερο ημίχρονο ένα επιμέρους σκορ 17-45.
Για το Πειραματικό όλοι ήταν υπέροχοι βοηθώντας ο καθένας με το δικό του τρόπο. Δεμερτζής, Ιατρού  και Δημητρίου ήταν οι στυλοβάτες στην επίθεση ενώ φοβερή δουλεία αμυντικά έκαναν οι Χορταριάς και Δημητριάδης. Από τους Ιππότες πολύ κάλος ήταν ο Νίκου.
Δεκάλεπτα: 17-19, 43-28, 54-50, 60-73. Διαιτητές: Κουτσουμάρης-Χιωτάκης
ΙΠΠΟΤΕΣ ΧΑΡΙΛΑΟΥ(Χατζηγεωργίου): Ραϊδης 10(1), Δοβλέτογλου 3(1), Χαραλαμπίδης 3(1), Νίκου 22(1), Γιαγκόπουλος 3(1), Γαλλής 3(1), Λιάκος 2, Γκιουλέκας, Μακεδών 5, Γλάχτσιος, Μπλέρης 9.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Τσεσμετζής): Κάπτσης 3, Ξυδάς Α. 4(1), Δημητρίου 11, Λαζαρίδης, Πεχλιβάνης, Δημητριάδης 2, Δεμερτζής 26(2), Πετρίδης 2, Χορταριάς 4, Βλάχος 5, Ξυδάς Γ., Ιατρού 16(3).