Γ2: Νίκη επί των Ιπποτών και πρώτη θέση για το Πειραματικό

283

Πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε στο κλειστό του Επταπυργίου (08/03) για τον τέταρτο όμιλο της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών. Οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου συγκρούστηκαν μεταξύ τους με τελικό νικητή το Πειραματικό, που ήταν πολύ καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε 70-49 των Ιπποτών Χαριλάου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με άγχος και για τους δύο αντιπάλους με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με 9-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιππότες ανέβασαν ρυθμό και έφθασαν να προηγούνται με 20-32 στο 19’, ευρισκόμενοι ένα πόντο κάτω από το +13 που ήθελαν για να πάρουν την πρωτιά στον όμιλο. Ο Γιάννης Τσεσμετζής πήρε τάιμ-άουτ και οι φωνές του φαίνεται πως ξύπνησαν τους παίκτες του που με σερί 8-0 κατέβασαν την διαφορά στους 4.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντιστράφηκαν οι ρόλοι και το Πειραματικό με ανεβασμένη ψυχολογία έκανε σερί 18-4, προηγούμενο με 46-36. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 48-41. Στο τέταρτο δεκάλεπτο με πολύ καλή άμυνα και επίθεση έγινε ένα σερί 22-8 για τους γηπεδούχους που με επιμέρους σκορ στα τελευταία 21 λεπτά 50-17 έφθασαν δίκαια στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 9-12, 28-32, 48-41, 70-49. Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν., Ζάνεβ.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Τσεσμετζής): Κάπτσης 4, Ξυδάς Α. 2, Δημητρίου 4, Πεχλιβάνης 1, Κεχαγιάς 4, Δημητριάδης 3, Δεμερτζής 7, Πετρίδης 12, Χορτιαριάς 1, Βλάχος 12, Ξυδάς Γ. 8(2), Ιατρού 12(2).

ΙΠΠΟΤΕΣ ΧΑΡΙΛΑΟΥ (Πλεύρης): Γιαπουντζίδης 7(1), Δοβλέτογλου, Χαραλαμπίδης, Νίκου 10(1), Γιαγκόπουλος 5(1), Γαλλής 4, Κομνηνάκης, Γκιουλέκας, Μακεδών 6, Γλάχτσιος 2, Ραϊδης 15(1).