Γ2: Με το δεξί ξεκίνησε ο β’ γύρος για τους Αστέρες

349

Ξεκίνησε ο 2ος γύρος με νίκη για τον ΑΣ Αστέρες εναντίον των Κενταύρων στο ντέρμπι του 25ου (κοινή έδρα).

Ο αγώνας μοιράστηκε σε δύο ημίχρονα για τις ομάδες. Το 1ο ημίχρονο άνηκε στους Αστέρες, ενώ το 2ο ανήκει στους Κενταύρους.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ στο 1ο δεκάλεπτο (10-22) τελειώνοντας τον ημίχρονο με 26-39. Στο 2ο ημίχρονο μπήκαν πιο έτοιμοι οι Κένταυροι και κατάφεραν να μείωσαν το ματς στους 4 πόντους με ένα λεπτό να μένει. Οι Αστέρες κράτησαν την ψυχραιμία τους και κέρδισαν με 64-69.

Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Κωνσταντίνου Μπουλοκώστα, παίκτη των Αστέρων που τραυματίστηκε στο 18′ του αγώνα κάτω από το αριστερό μάτι και θα μεταφερθεί σε νοσοκομείο για ράμματα.

Η νίκη είναι αφιερωμένη στους δύο Αθανασίους των Αστέρων που γιόρταζαν σήμερα και στον Ιωάννη Δαμάλα που έπαιξε και στις δύο ομάδες και αποφάσισε να αποσυρθεί φέτος από την ενεργό δράση αλλά ήρθε να υποστηρίξει την ομάδα της καρδιάς του.

Δεκάλεπτα: 10-22, 26-39, 44-53, 64-69. Διαιτητές: Ιωάννου, Πετρογιαννάκη.

ΑΚ ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ (Γεωργιάδης Γ.): Γαλής 10(1), Λιθηρόπουλος, Βακαλόπουλος, Γεωργιάδης Γ. 1, Γεωργιάδης Ν. 7, Ντίνας 14, Καραγεωργίου Α., Καραγεωργίου Δ. 24(4), Υφαντίδης 8.

ΑΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (Κουμπουρέλος Δ.): Ζαχαράκης 1, Μπουλοκωστας 2, Δαλακιουρίδης 2, Πουταχίδης, Σερμπέζης 19(2), Σπανός 14, Χαβαλές 7, Μετόκης 4, Πούρναρης 10(2), Χαρκούσης 4, Γαβρίδης, Καλαμπούκας 6.