Γ’2: Εκτός έδρας νίκη για το Πειραματικό

376

peiramatiko 2012-13 super

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ2 κατηγορίας Ε.ΚΑ.Σ.Θ. η ομάδα του Πειραματικού μετά από καλή -κατά διαστήματα- απόδοση νίκησε εκτός έδρας την αξιόμαχη ομάδα των Κενταύρων με 60-72.
Οι παίκτες του Γιάννη Τσεσμετζή για ένα ακόμη παιχνίδι, μπήκαν με μεγάλη ενέργεια στο παιχνίδι και με πολύ καλή άμυνα πήραν μία διαφορά 8-10 πόντων .
Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα αργά rotation των φιλοξενούμενων και με 4 απανωτά τρίποντα μείωσαν την διαφορά στον πόντο.
Ξεκινώντας το 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πειραματικού έλυσαν τα προβλήματα στην άμυνα τους και με καθαρό μυαλό στην επίθεση μπόρεσαν να ξεφύγουν έως και 10 π. .Και πάλι όμως επιδεικνύοντας χαλαρότητα στην άμυνα και κάνοντας εύκολα λάθη στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν στους 4 π. .
Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένα και παίζοντας έξυπνα με το χρόνο στις επιθέσεις τους, έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα , αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε αψυχολόγητες επιλογές άστοχων τρίποντων.Αποτέλεσμα αυτού ήταν ένα σερί 0-8 για τους φιλοξενούμενους καθαρίζοντας έτσι το παιχνίδι παραμένοντας για 13 συνεχόμενα παιχνίδια αήττητοι.
Η ομάδα του Πειραματικού έδειξε ότι δίκαια βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, με παίκτες οι οποίοι παλεύουν όλα τα παιχνίδια, θέτοντας γερές βάσεις για να τελειώσουν στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ2 κατηγορίας ΕΚΑΣΘ..
Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα του Πειραματικού,την Παρασκευή 22/2/2013 ,ώρα 21:30,γηπ. Επταπυργίου ,Πειραματικό-Άτλας Α.Ο.Κ..

Δεκάλεπτα: 11-19 , 34-35 , 48-52 , 60-72. Διαιτητές :Αγραφιώτης Ι.-Αγραφιώτης Γ.

Κένταυροι Α.Κ. (Γεωργιάδης) Δαμαλάς 9(1) , Βέρρας 2, Παπουτσάς 15(2) , Πουταχίδης 3(1), Κουμπουρέλος 19(1), Κουρτίδης 1,Γεωργιάδης,Καραγιώργης 3,Αλεξιάδης,Καραγκεοργκίεφ,Ντίνας 8,Μουρατίδης.

Σ.ΑΠ.Σ.Πειραματικό Θ.(Τσεσμετζής):Κάπτσης,Ξυδάς Α.6(2),Χορταριάς,Λαζαρίδης,Κεχαγιάς 4,Δημητριάδης 7(1),Δεμερτζής 17,Πετρίδης 8(1),Δανιηλίδης 1,Βλάχος 13,Πεχλιβάνης 2,Ιατρού 14(1).