Γ2: Αγχωτική νίκη για τον ΑΣ Πλατεία

280

Για την δωδέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ2 η ομάδα της Πλατείας επικράτησε με 46-42 των Αλιγατόρων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπλοκαρισμένοι επιθετικά σημειώνοντας μόλις 5 πόντους και αυτό ήταν ο λόγος που η Πλατεία πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά. Στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο όμως οι Αλιγάτορες δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 31-19.

Η ιδέα του κόουτς Πετρίδη (με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου) να γυρίσει την άμυνα των Αλιγατόρων σε ζώνη έδωσε πνοή στην ομάδα που με πολύ καλές άμυνες και κάποιους αιφνιδιασμούς κατάφερε στα 6:40 πριν το τέλος του αγώνα να μειώσει στον πόντο (39-38), όμως στα τελευταία λεπτά οι Αλιγάτορες μπλόκαραν και πάλι επιθετικά και δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 15-5, 31-19, 35-27, 46-42. Διαιτητές: Αντωνογιαννάκη, Σελεβός.

Πλατεία (Παπαποστόλου): Χατζηηλίας, Καλαϊτζίδης 3(1), Ιωαννίδης 5, Παπαδόπουλος 6, Σαμαρτζίδης 4, Ατζέμης 6, Τσακίρης 11(1), Κεσίδης 2, Ποτουρίδης, Γιαννίρη 9.

Αλιγάτορες  (Πετρίδης): Βούλγαρης 2, Μαρτινίδης, Μοσχούλας 9(1), Σίβης 5, Παπαδημητρίου 2, Χατζόπουλος 14(2), Δελιγιαννίδης 4, Σέμπρος 4, Βουβαλίδης 2.